Brak wyobraźni, nieostrożność użytkowników dróg i łamanie podstawowych przepisów to główne przyczyny niebezpiecznych, a czasem nawet tragicznych, zdarzeń drogowych. Grodziscy policjanci regularnie prowadzą działania na drogach powiatu oraz wskazują główne zagrożenia i miejsca ich występowania. Apelujemy do wszystkich uczestników ruchu drogowego o ostrożność i przestrzeganie zasad bezpieczeństwa podczas każdej podróży.

Mimo wytężonej pracy prewencyjnej i profilaktycznej policjantów, w ciągu miesiąca grodziscy funkcjonariusze są wzywani średnio do 50 zdarzeń drogowych typu kolizje i wypadki, do których dochodzi na drogach całego powiatu. Po analizie tych zdarzeń okazuje się, że większości można było uniknąć, gdyby użytkownicy dróg byli bardziej rozważni i świadomi, że łamanie każdego przepisu może mieć niebezpieczne skutki.  

Najczęstszym błędem kierowców jest łamanie przepisów ruchu drogowego w zakresie nie dostosowywania prędkości jazdy do warunków panujących na drodze. Miejsca, w których policjanci najczęściej odnotowują nadmierną prędkość to: ul. Chełmońskiego w Żelechowie, ul. Mazowiecka w Książenicach, ulice Montwiłła i Nadarzyńska w Grodzisku Maz., ul.Orlicz Dreszera w Kozerkach, ul. Warszawska w Chylicach, ul. Kościuszki w Sade Budach, ul. Królewska w Kaskach, ul. Osowiecka w Adamowiźnie, ul. Mazowiecka w Osowcu. Rozwijaniu nadmiernej prędkości jazdy w wielu z tych miejsc towarzyszy także nieprawidłowe wyprzedzanie, co w połączeniu może jeszcze szybciej doprowadzić do tragedii. Pamiętajmy, że czasem chęć dotarcia na miejsce kilka minut wcześniej może spowodować, że nie dojedziemy tam już nigdy.

Bezpieczeństwo na drodze zależy od zachowania wszystkich użytkowników. Bardzo niebezpieczne sytuacje powodowane są przez nietrzeźwych uczestników ruchu. Na terenie naszego powiatu problem nietrzeźwych pieszych i rowerzystów występuje w Kaskach na ul. Królewskiej, w Kozerach na ul. Wspólnej oraz w Regowie, Kraśniczej Woli i Izdebnie Nowym. Są to również miejsca, gdzie kierowcy często przekraczają dozwoloną prędkość jazdy. Skutki tych dwóch zagrożeń mogą być bardzo poważne dla obu grup uczestników ruchu.

Wypadki  z udziałem pieszych to częste zdarzenia na drogach w całym kraju. Do ich występowania przyczynia się czasem nieprawidłowe zachowanie kierujących wobec niechronionych użytkowników dróg. Grodziscy policjanci odnotowują takie sytuacje najczęściej na ul. Okulickiego, Sienkiewicza i Żyrardowskiej. W zderzeniu z pojazdem pieszy zawsze jest na gorszej pozycji, a często nie ma szans na przeżycie. Należy mieć tego świadomość, szczególnie dojeżdżając do przejścia dla pieszych lub w okolice placówek oświatowych.

Grodziscy policjanci regularnie analizują stan bezpieczeństwa na drogach powiatu. W każdym miejscu, gdzie zauważają zagrożenia lub są im zgłaszane przez mieszkańców np. poprzez Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa prowadzone są działania prewencyjne. Pamiętajmy, że na drodze nawet najmniejszy błąd jednego z użytkowników, może doprowadzić do tragedii, która zmienia życie wielu osób.

 

asp. sztab. Katarzyna Zych