Grodziscy policjanci przestrzegają mieszkańców powiatu przed oszustami działającymi metodą "na policjanta". Niestety, wczoraj po takim przestępstwie mieszkanka Milanówka straciła kilkanaście tysięcy złotych. Funkcjonariusze szukają sprawców oszustwa, apelują o rozwagę i radzą, jak ustrzec się przed podobnymi sytuacjami.

Oszuści, dzwoniąc na numer stacjonarny, podają się za policjanta lub funkcjonariusza CBŚP i przekonują starszą osobę, że potrzebują jej pomocy w zatrzymaniu przestępców. Najczęściej przekazywane informacje dotyczą osób, które, na przykład, dokonują przestępstw bankowych, przez co pieniądze seniora są zagrożone. W każdym przypadku proszą o pilne przekazanie dużych sum pieniędzy w określonym czasie i miejscu i zakazują informowania o tajnej akcji  innych osób. Często, gdy starsza osoba nie posiada w domu gotówki, instruują ją gdzie i w jaki sposób wziąć pożyczkę. Po przekazaniu pieniędzy nieznanej osobie, wszelki kontakt seniora z rzekomym policjantem się urywa. Z reguły dopiero wówczas pokrzywdzony dzwoni do jednostki Policji i orientuje się, że padł ofiarą oszusta.  

Podobny przebieg zdarzenia zgłosiła wczoraj policjantom mieszkanka Milanówka. Kobieta uwierzyła dzwoniącemu mężczyźnie, który podał się za funkcjonariusza CBŚP i przekazała wskazanej przez niego osobie kilkanaście tysięcy złotych, pobranych z banku. Policjanci szukają oszustów i apelują o rozwagę w podobnych sytuacjach.
 
Aby ustrzec się przed oszustami należy:
 
1. Zawsze sprawdzić czy przekazane nam informacje są prawdziwe - w tym celu trzeba zadzwonić do najbliższej jednostki Policji, ale wcześniej należy rozłączyć poprzednią rozmowę lub skorzystać z innego telefonu. Pamiętać należy, że policjant nigdy nie dzwoni z informacjami o prowadzonych akcjach.
2. Nigdy nie należy przekazywać pieniędzy nieznanej osobie – policjanci nigdy o to nie proszą.
3. Natychmiast powiadomić o każdym podejrzeniu oszustwa – można to zrobić pod czynnym całą dobę numerem alarmowym 112.       
             
Członków rodziny osób starszych prosimy o przekazywanie im informacji  o takim zagrożeniu i sposobach działania oszustów.
 
asp.sztab. Katarzyna Zych