Czym jest odzież robocza?

Przepisy BHP, zawarte w Kodeksie Pracy wymagają od pracodawcy zapewnienia pracownikom odpowiedniej odzieży roboczej i ochronnej, dostosowanej do rodzaju wykonywanej pracy. Te same przepisy jasno precyzują również, jakie są zasadnicze różnice między odzieżą ochronną, a roboczą. W praktyce są to dwa odmienne typy ubrań, przeznaczone do zupełnie różnych prac. Czym różni się odzież ochronna od roboczej i jakie mają zastosowanie? O tym poniżej.

Odzież robocza jest typem odzieży dostosowanej do rodzaju i specyfiki wykonywanej pracy przez pracownika. Jej głównym zadaniem jest ochrona pracownika przed zabrudzeniem. Ważne są też warunki, w jakich będzie wykonywana praca. Są to między innymi zadania, przy wykonywaniu których:

  • pracownik ma kontakt z substancjami silnie brudzącymi
  • pracownik wykonuje pracę, która wymaga częstej zmiany odzieży z powodu jej przyspieszonego zużycia
  • stanowisko pracy wymaga przestrzegania wysokich standardów higienicznych przez pracownika

Najczęściej wybór odpowiedniego typu odzieży roboczej oraz zasady jej noszenia regulują przepisy BHP. Pracodawca odpowiedzialny jest za dostarczenie pracownikowi odpowiedniej odzieży roboczej lub zapłaty ekwiwalentu pracownikowi w przypadku, gdy kupi on odzież roboczą na własną rękę.  Do podstawowych elementów odzieży roboczej należą kamizelki, kurtki, buty, a także rękawiczki, kaski, czapki oraz gogle i okulary. Odzież robocza dostosowana jest do typów wykonywanej pracy – na przykład w służbie zdrowia czy gastronomii. Do odzieży roboczej należą również ubrania jednorazowego użytku. Sprzedażą ubrań i akcesoriów roboczych zajmują się hurtownie BHP, które oprócz działalności stacjonarnej, często prowadzą również sprzedaż internetową.

Odzież ochronna, czyli jaka?

Odzież ochronna jest typem odzieży specjalistycznej i nazywana jest również środkiem ochrony indywidualnej. Jak sama nazwa wskazuje, odzież ochronna służy do bezpośredniej ochrony pracownika nie tylko przed zabrudzeniami, ale też przed substancjami chemicznymi, biologicznymi, czynnikami atmosferycznymi oraz przed uszkodzeniami mechanicznymi. Do produkcji odzieży ochronnej wykorzystywane są często specjalne materiały o określonej strukturze i  właściwościach. Najważniejsze typy odzieży ochronnej, to ubrania:

  • zawierające elementy odblaskowe
  • chroniące przed różnymi rodzajami promieniowania (np. elektromagnetycznym lub jonizującym)
  • odporne na działanie czynników chemicznych, biologicznych lub termicznych
  • chroniące przed porażeniem prądem
  • chroniące przed pyłem
  • odporne na działanie czynników atmosferycznych

Ważne jest, aby odzież ochronna posiadała niezbędne atesty i certyfikaty, potwierdzające wysoką jakość oraz by spełniała odpowiednie normy dostosowane do typów wykonywanej pracy. Hurtownia BHP Krosno doradzi w zakresie doboru odpowiedniej odzieży i akcesoriów ochronnych.

Różnice między odzieżą roboczą, a ochronną

Najważniejszą różnicą między odzieżą roboczą, a ochronną jest jej przeznaczenie. Ubrania robocze mają przede wszystkim chronić pracownika przed zabrudzeniami. Wybór odzieży roboczej nie jest tak restrykcyjny, jak w przypadku odzieży ochronnej, której zadaniem jest bezpośrednia ochrona zdrowia, a nawet życia pracownika. W związku z tym odzież ochronna musi spełniać rygorystyczne normy dostosowane do rodzaju potencjalnych zagrożeń na wykonywanym stanowisku. Producenci ubrań roboczych oferują szeroki asortyment pod względem ich kolorystyki i estetyki. W przypadku ubrań ochronnych nie ma takiej możliwości – najważniejszym kryterium ubrań tego typu jest ochrona i bezpieczeństwo pracownika.