Biznes franczyzowy - czy to się opłaca?

Otwarcie własnego biznesu to marzenie wielu Polaków, którzy codziennie zmagają się z trudnościami pracy na etacie. By jednak móc myśleć o założeniu własnej firmy, poza odpowiednią organizacją, motywacją i determinacją, należy mieć pomysł. Wiele pomysłów jednak zostało już zrealizowanych a my ze swoim niekoniecznie damy radę przebić się wśród agresywnej konkurencji. Czy to sprawia, że własny biznes to marzenie, które nigdy się nie spełni? Istnieje jednak alternatywa, która polega na otwarciu własnego biznesu na bazie sprawdzonego pomysłu, który przynosi zyski. Tym rozwiązaniem jest biznes franczyzowy.

Czym jest franczyza?

Franczyzę możemy nazwać prowadzeniem własnej firmy, wykorzystując know-how i renomę innej marki, która już odniosła na rynku sukces. Choć to nasz biznes, w pewnym sensie jesteśmy uzależnieni od firmy matki, jaką jest franczyzodawca. Jednak to, co jest głównym motorem napędowym biznesu franczyzowego to znacznie większe prawdopodobieństwo odniesienia sukcesu niż w sytuacji, gdy zakładamy biznes od nowa. Jeśli nigdy nie zajmowaliśmy się prowadzeniem firmy, pomoc doświadczonej firmy może okazać się nieoceniona. W zamian jednak nasze zyski są również podzielone z firmą, która franczyzę nam udostępnia - takie firmy możemy przejrzeć na stronie https://franczyzawpolsce.pl/baza-sieci gdzie znajduje się katalog ofert franczyzowych.

Zalety franczyzy

Każdy początkujący przedsiębiorca boi się tego, że po inwestycji we własny biznes nie zostanie on zauważony na rynku, co szybko poskutkuje słaby wynikami a w efekcie zamknięciem działalności. Otwarcie biznesu franczyzowego daje nam jednak komfort polegający na tym, że działamy pod rozpoznawalną marką, do której klienci mają zaufanie. Każdy przedsiębiorca, który chce zwiększyć swoje przychody, musi inwestować w reklamę i marketing. W przypadku biznesu franczyzowego nie ma takiej potrzeby - marka sama zajmuje się skuteczną reklamą, która zachęca klientów do korzystania z naszych usług. My, będąc franczyzobiorcami, otrzymamy pełną pomoc pod względem merytoryki prowadzenia konkretnego biznesu jak również wsparcia w bieżących problemach i trudnościach związanych z naszą franczyzą.

Czy istnieją wady biznesu franczyzowego?

Oczywiście, oprócz samych zalet warto też zwrócić uwagę na ryzyka i wady związane z rozpoczęciem biznesu franczyzowego. Już na samym początku naszej przygody zostaniemy obarczeni kosztami licencji, która pozwoli nam na działanie pod daną marką. Poza tym umowa z franczyzodawcą obejmuje informacje o procencie dochodu, który musimy płacić spółce matce bez względu na to, czy my osiągamy dochód, czy stratę. Dla niektórych zaletą jest fakt, że wszelkie procesy i procedury są z góry narzucone przez franczyzodawcę. Inni jednak mogą narzekać na brak możliwości wprowadzania jakichkolwiek innowacji, które według nas mogłyby pozytywnie zadziałać na odbiór firmy przez klienta. Zależność od franczyzodawcy polega również na pewnego rodzaju podążaniu za ich trendem. Jeśli marka jest w trakcie kryzysu, straciła zaufanie klientów, nasza firma, chcąc czy nie chcąc, również na tym traci. Każda osoba, która planuje zająć się biznesem franczyzowym ,musi wyważyć sobie, czy potencjalne zalety przewyższają podane wady.