Rekordy w budownictwie mieszkaniowym - warszawski rynek nieruchomości

Pomimo kolejnych fali pandemii oraz recesji w gospodarce, rynek nieruchomości nie tylko nie stracił swojej stabilności, ale wręcz odnotowuje najlepsze od lat wyniki sprzedaży. Dobra kondycja branży sprzyja deweloperom, którzy podejmują decyzję o budowie nowych osiedli. Obszarem najaktywniejszej działalności jest warszawski rynek nieruchomości.

Rekordy w budownictwie mieszkaniowym

Według danych GUS w okresie styczeń - grudzień oddano do użytkowania 220 tys. mieszkań, co oznacza aż 7% wzrost w stosunku do roku poprzedniego. Aż 143.8 tys. oddanych mieszkań to lokale deweloperskie z rynku pierwotnego. Pozostałą część stanowią inwestorzy indywidualni i spółdzielnie. Wskazuje to nie tylko na wyjątkową dynamikę budowy i przyrostu nowych inwestycji, ale stanowi również najlepszy wynik od czasów gierkowskich. Rekordy ilościowe w budownictwie mieszkaniowym w Polsce stały się faktem.

Mazowsze i Warszawa na pierwszym miejscu

W gusowskich statystykach przoduje województwo mazowieckie i Warszawa, gdzie w 2020 roku zostało oddanych do użytkowania 47 tys. lokali, a dla kolejnych 47,5 tys. mieszkań wydano natomiast pozwolenie na budowę. Sam początek roku 2021 w okresie od stycznia do lutego to 7,7 tys. mieszkań w województwie mazowieckim oddanych do użytku. Z dużą dozą prawdopodobieństwa można się spodziewać, że to tempo utrzyma się przez cały rok.

Warszawski rynek nieruchomości

Korzystną sytuację dla nowych inwestycji stwarza niesłabnący popyt na mieszkania w stolicy. Mimo recesji gospodarczej ceny mieszkań systematycznie drożeją, i tak o ile w trzecim kwartale 2020 roku odnotowano symboliczny wzrost ceny za metr kwadratowy o 0,2%, tak już w trakcie kolejnych miesięcy wyniósł on 1,3%. Bezpośrednią przyczyną takiego wzrostu było wyprzedanie mieszkań w tańszych dzielnicach oraz mniejszy wybór w bieżącej ofercie, gdzie zaczęły dominować lokale w bardziej prestiżowych lokalizacjach. Tym samym pod koniec roku średnia cena metra kwadratowego w mieszkaniu z rynku pierwotnego w Warszawie wyniosła 10 495 zł/mkw.

Nowe osiedla

Nie oznacza to jednak, że w Warszawie nie da się kupić tańszej nieruchomości. Mieszkania na sprzedaż w Warszawie w prawobrzeżnych dzielnicach, taki jak Wesoła, Wawer, zielona Białołęka czy Rembertów dostępne są w średniej cenie 8000 zł za metr kwadratowy. Stale przybywające inwestycje deweloperskie zapewniają szeroki wybór metraży oraz układu pomieszczeń, a lokalizacja osiedli niekoniecznie oznacza kompromis między ceną, a szybkim dojazdem do centrum za sprawą nowej linii metra.

Niesłabnący popyt

Tempo realizacji nowych inwestycji oraz niesłabnący popyt na mieszkania pozwalają przypuszczać, że mimo kolejnych fali pandemii rok 2021 na warszawskim rynku mieszkaniowym również będzie odznaczać się stabilnością oraz stopniowym wzrostem. Duża ilość inwestycji deweloperskich, idzie w parze z zapotrzebowaniem ze strony osób napływających z każdym rokiem do stolicy oraz chcących się w niej osiedlić.