Kuchnia japońska - jak zrobić domowe sushi?

Kuchnia japońska w ostatnich latach stała się bardzo popularna w naszym kraju. Co za tym idzie powstaje coraz więcej susharni. Knajpy prześcigają się w propozycjach na oryginalne połączenia smakowe w rolkach. Obecnie znalezienie sushi w Warszawie nie stanowi większego problemu, można powiedzieć, że lokale wyrastają jak grzyby po deszczu. Zanim zdecydujemy się na zamówienie przysmaku japońskiej kuchni, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych szczegółów.

Jakie sushi wybrać na pierwszy raz?

Jeżeli dopiero zaczynasz swoją przygodę z kuchnią japońską, musisz zapoznać się z rodzajami sushi. Do najpopularniejszych rodzajów tej potrawy zalicza się:

  • hosomaki - 2-3 centymetrowe kawałki rolek. W ich skład wchodzą plasterki ryby ułożone na ryżu i nori, a następnie zrolowane.
  • ura-maki - są to odwrócone hosomaki, obtoczone w sezamie.
  • nigiri - plasterek ryby lub owoce morza ułożone na spłaszczonej kulce ryżu.

Na pierwszy raz warto zdecydować się na najprostszą wersję, która zawiera niewiele składników. Pozwoli to na sprawdzenie, czy odpowiadają nam takie smaki. Jeżeli nie wiemy, czy ten smak będzie dla nas odpowiedni, warto zamówić zestaw tworzony przez profesjonalistów. Jeżeli mieszkamy w Warszawie, warto sprawdzić, co oferuje restauracja GOLD SUSHI. Najbardziej klasycznym dodatkiem do sushi jest łosoś lub tuńczyk. Często w rolkach pojawiają się również krewetki oraz  dodatki warzywne, takie jak awokado, ogórek, czy tykwa. Na początek dobrze jest zamówić sushi z ulubionymi składnikami. Dostępne są wersje z rybą w tempurze. To dobry pomysł dla osób, które nie wyobrażają sobie zjedzenia surowych produktów.

Jak zrobić domowe  sushi?

Sushi nie należy do najtańszych potraw. W dobrych japońskich restauracjach można zapłacić nawet kilkadziesiąt złotych za kilka kawałków. Właśnie dlatego warto pomyśleć o tym, by samodzielnie przygotować przysmak. Z pozoru wydaje się, że jest to długi i mozolny proces, który wymaga specjalnych umiejętności. W rzeczywistości potrzebnych będzie kilka składników i akcesoriów oraz chwila wolnego czasu.

Przygotowanie sushi zaczyna się od płukania ryżu (należy pamiętać o tym, by była to specjalna odmiana przeznaczona do przygotowania sushi). Należy powtarzać czynność do momentu, kiedy woda będzie przezroczysta. Następnym procesem będzie ugotowanie ryżu. Przyda się do tego garnek z podwójnym dnem.  Zalewamy ryż wodą w proporcji 1:1 i gotujemy przez 15 min często mieszając. Po zdjęciu garnka z gazu dolewamy specjalną zaprawę na  bazie octu, cukru oraz soli i odstawiamy ryż na 15 minut.

W tym czasie można przygotować ulubione składniki. Rybę należy pokroić w cienkie plasterki, a warzywa w słupki. Niektórzy decydują się na posmarowanie kawałków topionym serkiem śmietankowym. Dodatkowo można przygotować także sezam. Nie można zapomnieć również o niezbędnych akcesoriach. Będą to: ostry nóż, mata do zwijania rolek oraz miseczka z wodą do moczenia rąk.

Na macie układamy plasterek nori, na którym umieszczamy ryż, zostawiając wolny pasek na górze. Następnie możemy opcjonalnie posmarować ryż odrobiną serka topionego. Kolejną warstwą będą warzywa oraz ryba. Teraz wystarczy skręcić rolkę i pokroić ją na mniejsze kawałki. Gotową potrawę podajemy z sosem sojowym i wasabi.