Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Grodzisk Mazowiecki

Korzyści finansowe wynikające z użytkowania fotowoltaiki

Popularność fotowoltaiki w Polsce rośnie z roku na rok. Związane jest to przede wszystkim ze wzrostem świadomości ekologicznej wśród Polaków, jednak równie ważne są też kwestie finansowe. Dzięki fotowoltaice można bowiem sporo zaoszczędzić, a sama inwestycja wcale nie musi okazać się bardzo kosztowna. Jakie korzyści finansowe daje fotowoltaika?

Niższe rachunki za prąd

Podwyżki za prąd stały się faktem - od stycznia bieżącego roku płacimy znacznie więcej za energię elektryczną. Niemniej jednak zgodnie z zapowiedziami, ceny prądu mają w kolejnych latach nadal rosnąć. Tymczasem w naszym domach coraz więcej urządzeń zasilanych jest energią elektryczną, przez co coraz więcej jej zużywamy. Jedyną ucieczką od rosnących cen prądu wydaje się być zainstalowanie fotowoltaiki. Oczywiście, nie każdy może sobie na to pozwolić - na przykład mieszkańcy bloków mają bardzo ograniczone możliwości korzystania z fotowoltaiki (wyjątkiem jest, gdy spółdzielnia lub miasto decydują o zamontowaniu na dachu budynku paneli fotowoltaicznych). Niemniej jednak mieszkańcy domów wolno stojących mogą zacząć produkować energię we własnym zakresie. Ile dzięki temu zaoszczędzą? Jeżeli instalacja fotowoltaiczna jest idealnie dopasowana do ich potrzeb, co oznacza, że dzięki panelom produkowana jest wystarczająca dla domowników ilość prądu, to ich rachunki za energię zostaną zredukowane do minimum. Możliwe jest nawet ponoszenie wyłącznie kosztów stałych, które kształtują się na poziomie około 250-300 zł rocznie. Tymczasem kilkuosobowa rodzina średnio płaci za prąd około 1500 zł rocznie. Oszczędności są więc widoczne gołym okiem już od pierwszych miesięcy korzystania z fotowoltaiki.

Jak sfinansować  zakup instalacji fotowoltaicznej?

Inwestycja w panele fotowoltaiczne zwraca się średnio w 8-10 lat. Niemniej jednak istnieją sposoby, dzięki którym możemy okres zwrotu nieco przyspieszyć. Przede wszystkim warto postarać się o dotację Mój Prąd. Kwota dofinansowania wynosi obecnie 3000 zł. Dodatkowo niektóre samorządy dofinansowują we własnym zakresie zakup paneli fotowoltaicznych dla mieszkańców. O dotację należy zapytać w urzędzie gminy lub miasta. Osoby fizyczne, które są właścicielami nieruchomości, na której zamontowano panele, mogą również skorzystać z ulgi podatkowej. Jest to tak zwana ulga termomodernizacyjna. W jej ramach możemy odliczyć 53 tysiące złotych. Małżonkowie, którzy są współwłaścicielami nieruchomości, mogą wspólnie odliczyć aż 106 tysięcy złotych. Kwoty są więc naprawdę imponujące. W przypadku mniejszych instalacji może okazać się, że ulga podatkowa pokryje znaczną część wydatków, dzięki czemu zaczniemy oszczędzać na prądzie niemal od razu. Oczywiście, aby móc skorzystać z ulgi podatkowej, należy spełnić wymagania ustawowe. Osobom, które nie są w stanie wyłożyć wymaganych kwot od ręki, niektóre banki udzielają nisko oprocentowanych kredytów na całkiem wysokie kwoty. Dzięki nim sfinansowanie instalacji fotowoltaicznej staje się o wiele prostsze, a oszczędzanie na darmowym prądzie dostępne dla każdego.

Więcej informacji: Dodatkowe informacje dostępne są na stronie 4oze.pl - sprawdź więcej, jeżeli interesujesz się tematyką odnawialnych źródeł energii.