Który sąd upadłościowy w Warszawie? Wniesienie wniosku o upadłość konsumencką do niewłaściwego sądu

Problemy finansowe, a co za tym idzie brak możliwości regulowania zaciągniętych wcześniej zobowiązań, mogą dopaść każdego z nas – zwłaszcza w czasie inflacji. Jednym ze sposobów na poradzenie sobie z nimi jest ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Który sąd w Warszawie zajmuje się tego typu sprawami? Jakie skutki rodzi wniesienie wniosku o upadłość konsumencką do niewłaściwego sądu?

Na czym polega upadłość konsumencka?

Upadłość konsumencka jest procedurą sądową, z której prawo do skorzystania mają osoby fizyczne (niebędące wspólnikami albo komandytariuszami w spółkach), które są niewypłacalne, czyli nie mają możliwości spłaty swoich zobowiązań finansowych od co najmniej 3 miesięcy. Aby rozpocząć proces konieczne jest złożenie dokumentów do właściwego sądu. Ogłoszenie „bankructwa” jest zawiłą procedurą, dlatego warto skorzystać z pomocy profesjonalistów, wniosek o upadłość konsumencką przygotuje Upadlosckonsumencka.expert. Nazywana jest także oddłużaniem, ponieważ sądy w efekcie przeprowadzenia sprawy mogą w całości lub częściowo umorzyć długi, jak i zarządzić pokrycie zobowiązań dłużnika środkami pochodzącymi z jego majątku. Gdy jest taka możliwość, ustala się dodatkowo plan spłaty wierzycieli. Warto znaczyć, że do niedawna jednym z warunków ogłoszenia upadłości konsumenckiej było niedoprowadzenie do niewypłacalności z własnej winy. Na skutek nowelizacji prawa również osoby, które przez własną niefrasobliwość wpadły w kłopoty finansowe, mogą postarać się o oddłużenie.

Upadłość konsumencka – Warszawa. Które sądy?

Co do zasady sprawy związane z upadłością konsumencką rozpatrują sądy upadłościowe. Są nimi wydziały gospodarcze sądów rejonowych. Warto podkreślić, że sądy okręgowe nie są uprawnione do rozpatrywania tego typu spraw w żadnym przypadku. W Warszawie sprawy związane z upadłością konsumencką rozpatrywane są przez Sąd Rejonowy dla miasta stołecznego Warszawy (XVIII Wydział Gospodarczy oraz XIX Wydział Gospodarczy), którego siedziba znajduje się przy ul. Czerniakowskiej 100A. Co ciekawe uchodzi on za jeden z bardziej przychylnych wnioskodawcom, zwłaszcza gdy jest to ich pierwszy wniosek o upadłość konsumencką.

Warto także zaznaczyć, że nie wszystkie sądy rejonowe w miastach położonych obok Warszawy mają wydziały gospodarcze. W związku z tym w wielu przypadkach konieczne jest złożenie wniosku we wskazanym wyżej sądzie w stolicy. Oznacza to, że mieszkańcy m.in. Legionowa, Nowego Dworu Mazowieckiego, Piaseczna etc. również składają wniosek o upadłość konsumencką do Sądu Rejonowego dla m.st. Warszawy. Nie konieczna jest osobista wizyta w placówce. Wszelkie niezbędne dokumenty potrzebne do ogłoszenia upadłości konsumenckiej można przesłać pocztą lub dostarczyć przez adwokata będącego pełnomocnikiem „bankruta”. Ważnym aspektem jest także, to, że w przypadku spraw o upadłość konsumencką obowiązuje właściwość miejscowa. Sprawą powinien zająć się sąd właściwy dla głównego ośrodka podstawowej działalności dłużnika, czyli jego stałego pobytu. Nie musi być to ani miejsce zameldowania, ani zamieszkania.

Czym skutkuje wniesienie wniosku o upadłość konsumencką do niewłaściwego sądu?

Wiele osób obawia się złożenia wniosku o upadłość konsumencką do niewłaściwego sądu. Należy jednak podkreślić, że pomyłka w tej kwestii nie będzie skutkować automatycznym odrzuceniem wniosku. Przepisy określają, że sprawa zostaje na podstawie postanowienia z urzędu przekazana do właściwego wydziału, w którym będzie rozpatrywana. Co z opłatą sądową? Ona również jest przeksięgowana – nie ma konieczności uiszczania jej ponownie, jak i ponoszenia dodatkowych kosztów związanych z przekazaniem sprawy. Od przeniesienia sprawy o upadłość konsumencką do innego sądu nie przysługuje zażalenie.