Wymiana akumulatora w samochodzie - kiedy należy to zrobić?

Akumulator samochodowy to nic innego jak bateria, dzięki której możliwe jest działanie urządzenia, a w tym przypadku pojazdu. Jego użytkowanie sprawia, że z czasem traci swoje właściwości, dlatego konieczna może okazać się jego wymiana. Kiedy należy wymienić akumulator w samochodzie oraz jak przedłużyć jego żywotność? Dowiesz się z poniższego artykułu. 

Kiedy trzeba wymienić akumulator?

Akumulatory w samochodach, tak jak inne baterie ulegają zużyciu, dlatego, aby cieszyć się sprawnym działaniem pojazdu konieczna może okazać się ich wymiana. Najczęściej zużywają się po około 4-6 latach, jednak wszystko zależy od marki akumulatora, a także dbałości o jego stan. Istnieje kilka sposobów, które pozwalają przedłużyć jego żywotność. Czasami zdarza się, że akumulator należy wymienić po mocnym zabrudzeniu obudowy, a także, kiedy zostanie on nienaładowany do końca lub zbyt mocno rozładowany. Do szybkiego zużycia się akumulatora może przyczynić się również kiepski stan osprzętu silnika. 

Jak sprawdzić stan akumulatora?

Wielu kierowców spotkało się czasem z dość wolną pracą rozrusznika podczas uruchamiania silnika. Jest to pierwszy znak wyczerpywania się akumulatora. Dodatkowo można sprawdzić światła mijania przy włączonym silniku, najczęściej świecą dużo słabiej, kiedy akumulator jest rozładowany lub uszkodzony. Czasami zdarza się, że to nie akumulator jest problemem, a awaria rozrusznika. Istnieje również inny sposób na sprawdzenie stanu baterii w samochodzie. Można zmierzyć jego napięcie za pomocą woltomierza. Po rozruchu silnika wartość powinna mieścić się w okolicach 13,8 V a 14,8 V. Drugi sposób to zmierzenie poziomu i gęstości elektrolitu. Stężenie powinno mieścić się w przedziale pomiędzy 1,25 a 1,28 g/cm3.

Pamiętajmy, jednak że czasami wystarczające może okazać się ładowanie akumulatora za pomocą prostownika. Dopiero w momencie ciągłych problemów z rozruchem silnika, należy wymienić go na nowy. Nowe i bardzo tanie akumulatory znajdziesz tutaj - https://najtansze-akumulatory.pl/

Wiele osób stając przed koniecznością wymiany akumulatora, nie wie, jaki wybrać. Najlepiej jest kupić model zgodny z instrukcją obsługi pojazdu. Dzięki temu będzie miał odpowiednie parametry dla danego modelu auta. Pod uwagę należy brać różnorodne czynniki, takie jak: pojemność akumulatora, napięcie prądu, prąd rozruchowy oraz rozmieszczenie biegunów, kształt akumulatora i sposoby jego mocowania. 

Jak dbać o akumulator?

Jedną z najważniejszych zasad dbałości o stan akumulatora jest utrzymywanie go w czystości. Zaśniedziałe bieguny i klemy powinny być regularnie czyszczone drobnoziarnistym ściernym papierem i zabezpieczane wazeliną techniczną. Pamiętajmy o odzieży ochronnej i okularach. Niezwykle ważne jest odpowiednie osadzenie akumulatora, gdyż wstrząsy i drgania podczas jazdy mogą doprowadzić do jego uszkodzenia i konieczności wymiany na nowy. Bardzo istotne jest pilnowanie czy akumulator nie jest uszkodzony, np. czy nie wycieka z niego płyn, a także czy elektrolity są na właściwym poziomie. Czasami konieczne może okazać się dolanie wody destylowanej. 

Niezwykle ważne jest, aby samochód użytkowany był na dłuższych trasach. Kiedy służy jedynie do podróży na krótkich odcinkach, może nie zdążyć z uzupełnieniem energii zużytej podczas rozruchu silnika. Każdy właściciel pojazdu musi pamiętać, że należy regularnie ładować akumulator, jednak nie za często. Zarówno częste przeładowywanie, jak i rozładowywanie mogą być szczególnie niebezpieczne dla czasu żywotności baterii w samochodzie. Stosując te zasady można uchronić się przed kosztami związanymi z częstą wymianą akumulatora.