Dlaczego witaminy są niezbędne człowiekowi?

Bez witamin organizm nie ma szans na prawidłowe funkcjonowanie. Niedobór poszczególnych witamin jest bezpośrednią przyczyną wielu poważnych schorzeń. Może prowadzić do nowotworów, wypadania włosów, problemów skórnych, osłabienia czy częstych infekcji. Najlepiej jest próbować dostarczyć sobie witaminy wraz z pożywieniem, jednak nie zawsze zapewni to ich prawidłową ilość. Wtedy warto sięgnąć po suplementy diety. Niektóre z nich mogą być stosowane profilaktycznie, a inne w przypadku potwierdzonych niedoborów.

Jak dzielą się witaminy?

Organizm nie jest w stanie wyprodukować większości witamin samodzielnie. Muszą być one dostarczane z zewnątrz. Można je podzielić na te rozpuszczalne w tłuszczach oraz w wodzie. Do tej pierwszej grupy zaliczają się witaminy A, D, E oraz K. Są one w ciele magazynowane w tkance tłuszczowej oraz w wątrobie. Ich przyswajalność jest większa niż pozostałych witamin. Mogą one przetrwać w ciele przez wiele dni. Te rozpuszczalne w wodzie są szybko wydalane wraz z moczem. Dlatego trzeba je dostarczać organizmowi częściej, w większej ilości. Zweryfikowane witaminy kupisz na https://www.witaminaiziolo.pl/witaminy.

Jakie funkcje pełnią witaminy?

Każda z witamin ma określoną rolę. Niedobór witaminy A może prowadzić do schorzeń oczu i ślepoty. Można ją znaleźć m.in. w wątróbce, marchewkach, oleju słonecznikowym, brokułach, szpinaku, jajkach, maśle czy mleku.

Brak witaminy B1 (tiaminy) może wywołać zespół Korsakowa (jego objawy przypominają amnezję). Witamina ta występuje w drożdżach, wieprzowinie, ziarnach słonecznika, brązowym ryżu, szparagach czy kalafiorach.

Witamina B2, czyli ryboflawina, pozwala uniknąć wypadania włosów, a także opryszczki. Spożywa się ją wraz z bananami, szparagami, serkami wiejskimi oraz rybami.

Niedobór niacyny (witaminy B3) prowadzi do biegunek, zapalenia skóry i uszkodzeń mózgu. By temu zapobiec, warto jeść podroby zwierzęce, wołowinę, jajka i warzywa liściaste.

Bez witaminy B5 dochodzi do mrowienia i drętwienia kończyn oraz uszkodzeń naskórka. Można ją znaleźć w brokułach, awokado i kawiorze.

Witamina B6 zapobiega przede wszystkim anemii. Znajduje się w bananach, zbożach, orzechach i mleku.

Witamina B7 chroni przed zapaleniami skóry i jelit. Warto spożywać ją z żółtkami jaj i zielonymi warzywami.

Witamina B9 to kwas foliowy – jest niezbędna kobietom w ciąży do prawidłowego rozwoju płodu. Występuje w warzywach liściastych, roślinach strączkowych i nasionach słonecznika.

Niedobór witaminy B12 prowadzi do nadmiernej produkcji czerwonych krwinek. Dobrymi jej źródłami są jajka, mleko, produkty sojowe i ryby.

Witamina C ma wpływ na odporność organizmu. Największa jej ilość znajduje się w cytrusach i niektórych warzywach.

Witamina D zapobiega krzywicy i zmiękczeniu kości. To witamina, którą organizm może wyjątkowo wytworzyć sam wystawiony na słońce. W pożywieniu występuje w jajkach, rybach, mleku i pieczarkach.

Niedobór witaminy K ma wpływ na problemy z układem krwionośnym, zwiększa podatność na krwawienie i skazę krwotoczną. Znajduje się w dużej ilości w pietruszce, kiwi i awokado.

Kto może przyjmować suplementy witaminowe?

Naturalne suplementy witaminowe mają korzystniejsze dla organizmu działanie niż ich chemiczne odpowiedniki. Na niedobór witamin szczególnie narażone są osoby starsze, których ciało posiada mniejszą zdolność do regeneracji. Weganie i wegetarianie często cierpią na niedobory związane z brakiem produktów zwierzęcych w diecie. Odpowiednia ilość witamin jest też kluczowa dla kobiet w ciąży i karmiących piersią. To przede wszystkim takie osoby powinny zastanowić się nad suplementacją.