Czy opłaca się wynająć auto w Warszawie?

W wielu przypadkach poruszanie się własnym samochodem to konieczność – dotyczy to nie tylko osób zamieszkujących małe miejscowości, którym doskwiera wykluczenie komunikacyjne, ale także dużych miast, gdzie by dotrzeć do wybranego punktu komunikacją miejską, konieczne jest wiele czasochłonnych przesiadek. Sprawdzamy, czy opłaca się wynająć auto w Warszawie, gdy nie ma się własnego pojazdu na miejscu.

Czy opłaca się wynajmować samochód w Warszawie?

W stolicy znaleźć można wiele firm, które oferują wynajem pojazdów, zarówno krótkoterminowy, jak i na dłuższy czas. Z tej możliwości korzystają nie tylko mieszkańcy Warszawy, ale także osoby, które przybywają do miasta pociągami czy samolotami. Ich ogromną zaletą jest możliwość wypożyczenia pojazdu wysokiej klasy, który nie tylko cechuje doskonały komfort jazdy, ale także bardzo dobry stan techniczny, ponieważ jest on na bieżąco weryfikowany w warsztatach samochodowych. Na plus wypożyczalni działa także łatwa i szybka procedura. Co ważne, wynajem aut w Warszawie jest możliwy bez limitu kilometrów, co stanowi najkorzystniejsze pod względem komfortu oraz ekonomii rozwiązanie. Kalkulując opłacalność, ważnymi czynnikami, które warto skontrolować przed wypożyczeniem pojazdu, jest także sprawdzenie, czy wymagane jest wniesienie opłaty przygotowawczej, wysokość kaucji oraz kosztów odwołania rezerwacji.

Wiele osób decyduje się na wypożyczenie samochodu, gdy chcą dotrzeć na lotnisko, w czasie naprawy własnego pojazdu, jak i podczas podroży służbowych do stolicy, gdy chcą dojechać samochodem na targi i konferencje, których w ostatnim czasie organizowane jest coraz więcej, po pandemicznym letargu. W wielu przypadkach stanowi to nie tylko o wiele wygodniejsze rozwiązanie niż korzystanie z taksówek czy aplikacji oferujących przejazdy, ale także bardziej opłacalne.

Ile kosztuje wypożyczenie samochodu w Warszawie?

Koszt wynajmu samochodu w Warszawie zaczyna się od około 99 złotych za jeden dzień. Warto jednak wiedzieć, że na cenę wpływ na wiele czynników. Wśród nich wyróżnić można przede wszystkim:

  • segment, z którego pochodzi pojazd,
  • czas wynajmu,
  • wyposażenie dodatkowe,
  • miejsce odbioru pojazdu – w siedzibie wypożyczalni czy spod wskazanego adresu,
  • opcjonalny drugi kierowca,
  • ewentualny wyjazd z granicę kraju.

W niektórych przypadkach konieczne jest także uiszczenie dodatkowej opłaty, gdy pojazdem kierować będzie młody kierowca, np. przed 21. rokiem życia.

Wynajem aut w Warszawie – wady rozwiązania

Jak wszystko w życiu, także wynajem samochodów w Warszawie nie jest prostą i bezproblemową sprawą. Z punktu widzenia niektórych klientów może mieć więcej minusów niż korzyści. Przede wszystkim jest to czasem konieczność uiszczenia dodatkowych, wysokich opłat, które opisane są w umowie. Znaleźć można w nich zapisy obciążające najemcę dodatkowymi kosztami np. z tytułu nieoddania pojazdu w określonym czasie czy opuszczenia granic Unii Europejskiej. Warto także pamiętać, że samochód należy oddać w takim samym stanie, w jakim został odebrany na początku wynajmu. Oznacza to, że rozwiązanie to może być szczególnie kosztowne dla początkujących oraz tzw. niedzielnych kierowców, którzy mogą z własnej winy uszkodzić wypożyczony pojazd – część kosztów naprawy leży po ich stronie, gdy wypożyczalnia wykupiła ubezpieczenie AC z udziałem własnym. Warto sprawdzić to przed rozpoczęciem wynajmu.