Koszty ogrzewania w 2022 roku. Jakie ogrzewanie jest najtańsze w 2022?

Koszty związane z ogrzewaniem domu mają duży wpływ na to, jak podzielimy swój prywatny budżet. Niestety w związku z licznymi podwyżkami cen paliw opałowych oraz energii elektrycznej, pochłania ono coraz większą jego część. Wybierając sposób dostarczania ciepła do domu, należy również brać pod uwagę odgórne zalecenia związane z ograniczeniami produkcji CO2. Jak więc zapewnić sobie ciepło w czasie zimniejszych miesięcy, a przy tym nie zbankrutować?

  • Co zmieniło się w kwestii ogrzewania domów w ostatnich latach?
  • Jakie ogrzewanie jest najtańsze w 2022 roku?
  • Koszty ogrzewania w 2022 roku – co warto wiedzieć?

Co zmieniło się w kwestii ogrzewania domów w ostatnich latach?

Jeszcze stosunkowo niedawno, większość domów w naszym kraju ogrzewana była kotłami na paliwa stałe, takie jak węgiel, pellet, czy drewno. Z czasem coraz bardziej popularny stawał się gaz ziemny, a wraz z rozpowszechnieniem się paneli fotowoltaicznych, także energia elektryczna. Co pewien czas powstawały zestawienia, pokazujące, które rozwiązanie jest najtańsze, ile kosztuje ogrzewanie mieszkania sprawdzał hotmoney.pl. Nie da się jednak ukryć, że w ciągu ostatnich dwóch lat wiele się w tej kwestii zmieniło i warto uaktualnić dane na ten temat, zwłaszcza jeśli ktoś planuje modernizację lub stoi przed takim wyborem w związku z budową nowego domu.

Przede wszystkim w ostatnich latach nastąpił ogromny wzrost cen paliw stałych, gazu ziemnego oraz energii elektrycznej. Nie brzmi to zbyt optymistycznie, zwłaszcza z perspektywy osób mieszkających w starszych budynkach, które nie są dobrze izolowane. Najbardziej podwyżki cen odczują osoby, które ogrzewają domy należące do starego budownictwa gazem.

Jakie ogrzewanie jest najtańsze w 2022 roku?

Jeszcze niedawno wiele gospodarstw domowych miało w planach wymianę starych tzw. kopciuchów na kotły gazowe, korzystając przy tym z programów takich jak „Czyste powietrze”, które zapewniały dopłaty do nowej instalacji. Według specjalistów, w tej chwili lepszym rozwiązaniem jest wybór pompy ciepła. Oczywiście wymaga ona zużycia sporej ilości energii elektrycznej, jednak koszty z tym związane można częściowo zniwelować poprzez wykorzystanie fotowoltaiki. Jest to rozwiązane polecane także ze względu na troskę o środowisko naturalne.

Istotną informacją jest również to, że koszty ciepła będą niższe w przypadku zastosowania ogrzewania podłogowego niż grzejników. Warto pamiętać także o tym, że rząd zdecydował się obniżyć stawkę VAT z 23% na 5% na energię elektryczną do końca marca 2022 roku.

Koszty ogrzewania w 2022 roku – co warto wiedzieć?

Według obliczeń specjalistów najtańszym sposobem ogrzewania domu jest kocioł na drewno. Trzeba jednak pamiętać, że już teraz w niektórych regionach Polski ogrzewanie domu drewnem, czy węglem jest niemożliwe ze względu na przepisy. Może się okazać, że za kilka lat zakaz korzystania z takich źródeł ciepła obejmie całą Polskę i w efekcie konieczne będzie przeprowadzenie modernizacji instalacji grzewczej, co wiąże się z dużymi kosztami. Jeśli zatem stoimy przed wyborem sposobu ogrzewania nowego domu, warto wybiec myślami w przyszłość i dokonać wyboru, który okaże się właściwy na dłuższy czas.