Jak ogromne zagrożenie może spowodować nietrzeźwy kierowca na każdej drodze nie trzeba nikogo przekonywać. Tym bardziej, gdy jedzie z ponad 3 promilami w organizmie, pojazdem ciężarowym z naczepą, głównymi podwarszawskimi trasami. Takiego właśnie 43-latka wyeliminowali z ruchu policjanci grodziskiej drogówki. Po informacji od innego użytkownika drogi, funkcjonariusze pojechali za niebezpiecznym kierowcą do Warszawy, gdzie został zatrzymany.

Policyjne działania były odpowiedzią na telefoniczne zgłoszenie od kierowcy, który przed 21.00 na trasie A-2 w okolicy Baranowa zauważył niebezpiecznie jadącego tira z naczepą. Zgłaszający poinformował grodziskich funkcjonariuszy o zajeżdżaniu drogi przez kierującego ciężarówką i podejrzeniu jego stanu nietrzeźwości.

Na miejsce został natychmiast skierowany patrol grodziskiej drogówki. Policjanci nie napotkali w okolicy wskazanego pojazdu. Mając na uwadze ogromne zagrożenie, jakie może stworzyć nietrzeźwy kierowca, ruszyli autostradą w stronę Warszawy, gdzie mógł odjechać podejrzany. Po około 20 minutach, już na trasie S-8 na warszawskim Żoliborzu zauważyli i zatrzymali opisany wcześniej pojazd. Po sprawdzeniu 43-letniego kierowcy scanii okazało się, że mężczyzna ma w organizmie 3,2 promila alkoholu. Samochód został przekazany właścicielowi, a kierowca zatrzymany w miejscowym komisariacie. Za kierowanie w stanie nietrzeźwości grozi mu teraz do 2 lat pozbawienia wolności, wieloletnia utrata prawa jazdy i kara finansowa.

Eliminowanie z ruchu takich osób jest priorytetowym zadaniem grodziskich policjantów. Oprócz regularnie prowadzonych działań i kontroli, funkcjonariusze starają się uświadamiać świadkom, członkom rodzin kierowców i wszyskim użytkownikom dróg zagrożenia powodowane przez nietrzeźwych kierujących. Niech przykład osoby, która zadzwoniła z ważną informacją o niebezpiecznym kierowcy będzie wzorem dbałości o bezpieczeństwo drogowe wszystkich podróżujących.

Dalsze czynności w sprawie nietrzeźwego kierowcy będą wykonywać policjanci z żoliborskiego komisariatu, a nadzorować je będzie Prokuratura Rejonowa Warszawa Żoliborz.

asp.sztab. Katarzyna Zych