Najbliższe dni to czas, w którym wiele osób będzie korzystać z dłuższego wolnego weekendu. Nad bezpieczeństwem podróżujących i tych, którzy spędzą ten czas na terenie powiatu grodziskiego, czuwać będą policjanci ruchu drogowego i funkcjonariusze innych służb. Grodziscy policjanci zapraszają wszystkich mieszkańców do zainteresowania się bezpieczeństwem w najbliższej okolicy i zgłaszania funkcjonariuszom zauważonych zagrożeń.

Przed nami dłuższy czerwcowy weekend. Tak, jak w latach ubiegłych, nad bezpieczeństwem wszystkich udających się w podróż i tych pozostających w miejscu zamieszkania, czuwać będą grodziscy policjanci.

Bezpieczeństwo w podróży
W czasie czerwcowego weekendu na powiatowych drogach pojawią się dodatkowe patrole. Policjanci kontrolować będą główne ciągi komunikacyjne, wzmożone kontrole przeprowadzane będą na trasach wlotowych i wylotowych z naszych miast. Funkcjonariusze ruchu drogowego szczególną uwagę zwrócą na kierowców, którzy zdecydują się siąść za kierownicą „na podwójnym gazie”, na kierowców przekraczających dozwoloną prędkość, wyprzedzających w niedozwolonym miejscu, jeżdżących bez zapiętych pasów bezpieczeństwa, czy przewożących dzieci bez fotelików. Kierowcy powinni również pamiętać, że cały rok mają obowiązek jazdy z włączonymi światłami mijania przez całą dobę. Pamiętajmy, że bezpieczeństwo na drodze to także odpowiedni styl jazdy, to dalece rozwinięte umiejętności przewidywania tego, co może wydarzyć się w konkretnym miejscu, ale najważniejszym czynnikiem jest kierujący. Ten powinien być przede wszystkim trzeźwy. Nawet mała dawka alkoholu osłabia koncentrację i spowalnia nasze odruchy. Nic na swoje usprawiedliwienie nie mają osoby, które po „kieliszku” decydują się prowadzić auto. Alkohol jest przyczyną wielu tragicznych w skutkach wypadków. Siadając za kierownicę pamiętajmy, że chodzi o bezpieczeństwo tych, których wieziemy i wszystkich użytkowników drogi, którzy chcą bezpiecznie i radośnie spędzić te dni. Na ulicach nie ma miejsca na brawurę i szybką jazdę. Nie można zapominać o zapinaniu pasów bezpieczeństwa za każdym razem, kiedy wsiadamy do auta. Zapięte pasy bezpieczeństwa ratują życie – jest to naukowo poświadczony fakt.  

Bezpieczne mieszkania
Wiele osób wyjedzie poza miejsce zamieszkania. Pamiętajmy wówczas o właściwym zabezpieczeniu mieszkania lub domu. Włamywacze nie odpoczywają, wykorzystują kilkudniową nieobecność domowników. Idealnego zabezpieczenia nie ma, ale możemy ograniczyć ryzyko włamania do minimum. Dobre zamki to jedno, jednakże nie spełniają one swej roli, jeżeli zamocowane zostaną do słabych drzwi. A zatem dobre drzwi wejściowe do mieszkania to drugie. Można jeszcze inwestować w alarm, monitoring itp. Jednakże chyba najlepszym rozwiązaniem jest czujny sąsiad. Warto poinformować go o tym, że nie będzie nas kilka dni i poprosić, żeby w tym czasie zwrócił uwagę na nasze mieszkanie. W innym terminie my możemy odwdzięczyć się tym samym.

Bezpieczne zakupy
Wolne dni wiele osób wykorzysta na większe zakupy. Niestety zakupy to doskonałe warunki do działania dla złodziei kieszonkowych. Dla nich te dni są bardzo „pracowite”. Wykorzystują tłok, bądź też sami go umiejętnie tworzą. Korzystają z naszego pośpiechu i rozkojarzenia. Spośród otaczających osób wybierają swoją ofiarę. Obserwują ją przez pewien czas. Patrzą, gdzie chowa pieniądze. Podchodzą blisko, przypadkowo dotykają. W ten sposób sprawdzają, czy będzie reagować w sytuacji opróżniania kieszeni lub bagażu. Poważną przeszkodą dla złodzieja, będzie schowanie pieniędzy do wewnętrznej kieszeni. Jeżeli włożyliśmy portfel, telefon komórkowy do  torebki, czy plecaka, to pamiętajmy, by je zamykać i nosić przed sobą. Łupem złodziei kieszonkowych padają czasami także samochody. Kradzież auta często jest poprzedzona właśnie kradzieżą kieszonkową kluczyków, słabo zabezpieczonych przez właściciela.

Wszystkich mieszkańców powiatu grodziskiego zachęcamy do zainteresowania się stanem bezpieczeństwa w rejonie zamieszkania. Oczekujemy na Państwa reakcje i informacje o sytuacjach niebezpiecznych, nie tylko dla samych siebie, ale także dla innych osób. Nawet anonimowy sygnał o nietrzeźwym kierowcy, czy podejrzanej osobie na posesji sąsiada może uchronić przed niebezpiecznym zdarzeniem lub dużymi stratami finansowymi.

asp.sztab.Katarzyna Zych