W ostatnim czasie na terenie powiatu grodziskiego doszło do kilku kradzieży rowerów. Niezabezpieczone jednoślady giną najczęściej z piwnic, balkonów, klatek schodowych oraz spod sklepów. Zaobserwować można, że czym droższy jest model roweru, tym wzrasta ryzyko kradzieży. Aby zapobiec utracie naszych „dwóch kółek” warto zadbać o ich właściwe zabezpieczenie. Grodziscy policjanci przypominają o zachowaniu ostrożności i zdrowego rozsądku.

W wielu przypadkach osoba zawiadamiająca o kradzieży tłumaczy, że zostawiła go „na chwilę” przed sklepem, urzędem, przed własnym blokiem lub na dłużej na balkonie lub klatce schodowej. Niezabezpieczone rowery giną też spod sklepów, a nawet z terenu własnych posesji. Powiedzenie „Okazja czyni złodzieja” w tym wypadku bardzo się potwierdza. W każdym przypadku pozostawienia roweru, zwłaszcza nowego lub droższego, właściciel musi mieć świadomość, że nie wszyscy ludzie są uczciwi, a złodziej wykorzysta każde ułatwienie. Warto więc do zaparkowania roweru wybierać miejsca monitorowane, a sam pojazd wyposażyć nawet w kilka dodatkowych zabezpieczeń. Część z dostępnych do tego celu klamer czy linek, wykonana jest niestety z materiałów słabej jakości, które bez problemu daje się pokonać podstawowymi narzędziami. Dlatego przed zakupem odpowiedniego zabezpieczenia warto zasięgnąć rady bardziej doświadczonych znajomych lub opinii fachowca. Kradzież zabezpieczonego roweru trwa dłużej i naraża złodzieja na zatrzymanie na gorącym uczynku.

Wielu miłośników rowerów przechowuje swoje pojazdy w piwnicach i o ile takie pomieszczenie w domku może dawać gwarancję bezpieczeństwa, to w przypadku bloków samo zabezpieczenie wejścia do piwnic pozostawia zazwyczaj wiele do życzenia. Często do tego miejsca ma dostęp wiele osób, nawet niekoniecznie mieszkańców, a drzwi piwnic łatwo otworzyć każdym kluczem. Pomieszczenie, w którym zostawiamy nasz pojazd na dłużej warto wyposażyć w nowe atestowane zamki, a rower dodatkowo przypiąć. Dobrze też często sprawdzać nasze pomieszczenie oraz główne wejście do piwnic. Zasada zamykania i kontrolowania drzwi do piwnic powinna być przestrzegana przez wszystkich lokatorów.

Często przechowujemy rowery na balkonach. Również w tym przypadku warto pamiętać o ich zabezpieczeniu i przypięciu np. do barierki. Jeżeli balkon znajduje się na najniższym lub najwyższym piętrze budynku lepiej zrezygnować z przechowywania na nim rowerów.

asp.sztab. Katarzyna Zych