W ostatnim czasie do grodziskich policjantów dociera coraz więcej informacji o oszustwach podczas transakcji w sieci. Pokrzywdzeni informują o takich sytuacjach przy sprzedaży rzeczy na portalach sprzedażowych. Zamiast otrzymać zapłatę za sprzedany przedmiot, z ich konta znikają duże sumy pieniędzy. Policjanci radzą, jak nie dać się oszukać w takich sytuacjach.

Postęp technologiczny sprawił, że bankowość i zakupy w znacznym stopniu przeniosły się do sieci. Użytkownicy śledzą aukcje i sprzedają na nich różne przedmioty. Niestety działają tutaj również oszuści i wykorzystują każdą sposobność, by się wzbogacić.

W ostatnim czasie do policjantów zgłaszają się poszkodowani, którzy wystawiają rzeczy na sprzedaż na portalach internetowych. Z komunikatorów otrzymują korespondencję od osób rzekomo zainteresowanych zakupem. Transakcja ma się odbyć za pośrednictwem portalu aukcyjnego, a pieniądze trafić bezpośrednio na konto sprzedawcy. Po wejściu w link ma być wygenerowany kod do paczkomatu lub płatności. W celu potwierdzenia formularza trzeba się zalogować na konto bankowe. W ten sposób oszust zdobywa dane służące mu do zrealizowania wypłaty środków z konta nieświadomej osoby.

Kilka takich zgłoszeń wpłynęło również do grodziskich policjantów. Dwie mieszkanki gminy Żabia Wola straciły po ponad 3 tysiące złotych podczas sprzedaży ubrań. Oszust, pod pretekstem przesłania opłaty za oferowany towar i wysłaniu linku, wyłudził od nich kody BLIK i dokonał kilku transakcji z ich kont bankowych. Inne dwie osoby z grodziskiej gminy także weszły w przysłane linki i zalogowały się do bankowości elektronicznej podając kody BLIK. Z ich kont zostały wypałcone pieniądze w kwotach po 1000 złotych.

Jak nie dać się oszukać w przypadku sprzedaży na portalach aukcyjnych?

  • bądź czujny, gdy otrzymasz wiadomość od kupującego, że już wpłacił, bądź wpłaci pieniądze za sprzedawany przez Ciebie przedmiot, a Ty jedynie poprzez wejście w link i podanie danych karty bankomatowej będziesz miał pieniądze na swoim koncie;
  • nie należy podawać numeru karty i specjalnego kodu CVV2/CVC2 zapisanego na karcie obok podpisu;
  • czytaj każdą wiadomość z kodem autoryzacyjnym, którą dostajesz z banku, zanim go wykorzystasz,
  • każde finalizowanie transakcji poza portalem aukcyjnym czy to przez wiadomości mailowe, SMS-y i komunikatory, które zawierają linki, powinno wzbudzić Twoją czujność;
  • zwróć uwagę na pisownię w wiadomości – jeśli to oszustwo często zawiera błędy i literówki;
  • każdy sposób wywarcia na Ciebie presji czasu, pośpiechu, szybkiego sfinalizowania transakcji powinno wzmóc czujność ,
  • jeśli masz wątpliwości, czy transakcja jest uczciwa, lepiej z niej zrezygnować.

asp.sztab. Katarzyna Zych