Depresja poporodowa to fizyczna i psychiczna reakcja kobiety na narodziny dziecka. Choroba dotyka nawet co piątą kobietę na świecie. Mimo, że przyjście na świat pociechy należą do jednej z najszczęśliwszych chwil w życiu, to kobiety coraz częściej cierpią na depresję poporodową. Czym jest? Jakie są objawy? I jak sobie z nią poradzić i leczyć? Odpowiemy w tym artykule. Zachęcamy i zapraszamy do lektury.
Depresja poporodowa – co to jest?
Depresja określa się stan, który utrzymuje się przez co najmniej 14 dni. Podobnie jest w przypadku depresji poporodowej, z wyjątkiem, że jej wystąpienie, jest ściśle powiązanie z narodzinami dziecka. Najczęściej występuje w okresie od 1 do 6 miesiąca po porodzie, jednak warto zaznaczyć, że zdarzają się sytuacje, gdy dotyka kobiety, które są już kilkanaście miesięcy po narodzinach. Depresja poporodowa zaliczana jest do powikłań najczęściej występujących po narodzinach. Jednak nieznana jest konkretna przyczyna, która ją wywołuje. Specjaliści zakładają, że na jej występowanie mogą być narażone kobiety, które chorowały na depresję w przeszłości lub w trakcie ciąży. Kolejnym czynnikiem może być również brak wsparcia innych osób po porodzie lub brak akceptacji. Badania wskazują, że ciężki lub poród z powikłaniami, a także złe wrażenia z pobytu w szpitalu mogą się przyczynić do wystąpienia depresji poporodowej.
Depresja poporodowa – przyczyny
Głównymi czynnikami ryzyka, które mogą wywoływać depresję poporodową, są:
- Problemy w relacji małżeńskiej
- Brak wsparcia ze strony bliskich
- Wcześniejsze występowanie zaburzeń psychicznych
- Problemy zdrowotne dziecka,
- Trudny przebieg ciąży i porodu.
Zmiany hormonalne również mogą wywoływać depresję poporodową. Podczas porodu w organizmie kobiety spada poziom estrogenu i progesteronu we krwi. Powoduje to, że nastrój również ulega osłabieniu. Jednocześnie wzrasta poziom prolaktyny, który odpowiedzialny jest za produkcję pokarmu we krwi, jednak to może być również przyczyną kryzysu laktacyjnego. Istnieją przesłanki, że do powstawania depresji poporodowej mogą przyczyniać się środki farmakologiczne, cesarskie cięcie czy zabieg kleszczowy. Jednak tej hipotezy nie potwierdzono naukowo. Jednak badania potwierdzają czynniki genetyczne jako przyczyny występowania tego zaburzenia.
Depresja poporodowa – objawy
Objawy depresji poporodowej mogą rozwijać się bardzo gwałtownie, jednak gdy zauważymy pierwsze objawy związane z obniżeniem nastroju, w szczególności jeśli trwają dłużej niż dwa tygodnie, koniecznie należy skorzystać z pomocy. Głównymi objawami depresji poporodowej są:
- Obniżenie nastroju połączone z silną frustracją
- Drażliwość
- Osłabienie
- Poczucie lęku
- Negatywne i natrętne myśli
- Trudności z podejmowaniem decyzji
- Silne zmęczenie
- Unikanie opieki nad dzieckiem
Jeśli powyższe symptomy objawiają się przez okres dłuższy niż 14 dni – koniecznie udaj się po pomoc do specjalisty.
Po pomoc specjalistów, artykuły na temat zaburzeń lękowych i chorób psychicznych, koniecznie odwiedź https://StrefaMysli.pl, gdzie znajdziesz skarbnice wiedzy na temat psychologi.
Baby blues, a depresja poporodowa – różnice
Objawy obu zaburzeń są bardzo podobne, dlatego ciężko na pierwszy rzut oka je od siebie odróżnić. Objawiają się płaczliwością, nerwowością, uczuciem lęku, zaburzeniami snu i rozkojarzeniem. Wszystkie te objawy pojawiają się w obu przypadkach. Różnica jest jednak między nimi jest zasadnicza. Różnią się od siebie czasem trwania i sile rażenia.
Baby Blues nie jest traktowany jako choroba, trwa stosunkowo krótko (od kilku dni, do maksymalnie kilku tygodni) i przechodzi samoistnie. Depresja Poporodowa to inna para kaloszy. Objawy są o wiele bardziej intensywne, czas trwania tego schorzenia jest długi, a zdarza się, że nawet bardzo długi (trwający nawet kilka lat!). Wtedy obniżony nastrój kobiety wymaga specjalistycznego leczenia. Warto mieć na uwadzę czas wystąpienia objaw, ponieważ to kluczowe dla rozpoznania zaburzenia, z którym się borykamy. Baby Blues objawia się zazwyczaj od kilku dni do kilku tygodni po porodzie. Zaś depresja poporodowa może objawiać się kilka miesięcy po urodzeniu dziecka.
Dlatego jeżeli objawy depresji poporodowej pojawiły się kilka miesięcy po narodzinach, a ich trwanie jest dłuższe niż 3 tygodnie – niezwłocznie należy podjąć leczenie i odwiedzić specjalistę.
Depresja poporodowa – leczenie
To, jakie leczenie będzie podejmowane, zależne jest od stopnia zaawansowania choroby. W umiarkowanych i lekkich postaciach depresji poporodowej stosuje się psychoedukację i psychoterapię. Tylko w najtrudniejszych przypadkach stosowana jest farmakologia. Lekami, które są stosowane podczas takiego leczenia, to antydepresanty z grupy inhibitorów zwrotnego wychwytu serotoniny (SSRI). Niektóre z lekarstw mogą być stosowane podczas karmienia piersią, ale wyłącznie pod nadzorem lekarza prowadzącego.