Przed nami długi weekend, a co za tym idzie, dłuższe wyjścia i wyjazdy poza miejsca zamieszkania. Policjanci będą czuwać nad bezpieczeństwem podróżujących, tak aby każdy szczęśliwie dotarł do celu i bezpiecznie powrócił do domu. Funkcjonariusze w trakcie kontroli drogowych sprawdzą stan techniczny pojazdów, sposób przewożenia pasażerów, a także trzeźwość kierujących. Patrole będą także kierowane w rejony mieszkalne, aby reagować na osoby podejrzane o kradzieże i włamania. Apelujemy o rozwagę i przestrzeganie zasad ostrożności w każdym czasie i miejscu.
W czasie najbliższego długiego weekendu należy się spodziewać wzmożonych kontroli na drogach. Policjanci nie tylko będą kontrolować prędkość, ale też zwracać uwagę na stan trzeźwości kierujących. Sprawdzany będzie stan techniczny pojazdów oraz sposób przewożenia pasażerów, zwłaszcza dzieci. Nie będzie taryfy ulgowej dla piratów drogowych. Kierowcy, którzy rażąco naruszą przepisy i stworzą realne zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym.musza się liczyć z zatrzymaniem prawa jazdy.
Pamiętajmy o tym, że jesienią, z uwagi na wcześnie zapadający zmrok, częste opady deszczu, czy też zalegające w niektórych miejscach mokre i śliskie liście, jazda staje się trudniejsza, nawet na oświetlonych ulicach. Mokra nawierzchnia sprawia, że znacznie wydłuża się droga hamowania. Szczególny apel kierujemy również do pieszych, by nie wchodzili bezpośrednio przed nadjeżdżający pojazd. Nawet na przejściu dla pieszych należy się upewnić, czy kierujący zdąży wyhamować. Oczywiście to pieszy ma tam pierwszeństwo, ale zasada ograniczonego zaufania jak najbardziej ma zastosowanie w tych miejscach.
Przestrzegamy wszystkich kierowców przed zbytnim pośpiechem na drodze, tym bardziej, że z dnia na dzień mogą się pogorszyć warunki drogowe. Należy jeździć bezpiecznie, z prędkością dostosowaną do panujących warunków – natężenia ruchu, pogody, stanu nawierzchni. Apelujemy o jazdę zgodną z przepisami ruchu drogowego i zdrowym rozsądkiem. Przypominamy wszystkim użytkownikom dróg, także pieszym, że bezpieczeństwo na drogach zależy od nas samych – od decyzji, które podejmujemy.
Żeby podróż była bezpieczna, warto stosować się do kilku zasad:
- przed wyjazdem sprawdźmy: stan techniczny pojazdu (działanie świateł, sprawność układu hamulcowego i jezdnego), wyposażenie samochodu (trójkąt ostrzegawczy, gaśnicę);
- przed podróżą nie spożywajmy alkoholu, bądźmy wypoczęci i wyspani;
- w czasie jazdy korzystajmy z pasów bezpieczeństwa, dzieci przewoźmy w fotelikach;
- przestrzegajmy ograniczeń prędkości, dostosujmy ją do aktualnie panujących warunków atmosferycznych i drogowych, pamiętający przy tym, że jesienią warunki mogą bardzo szybko się zmienić;
- pamiętajmy o zastosowaniu zasady „ograniczonego zaufania”, szczególnie wobec pieszych i kierujących jednośladami - oni nie zawsze są widoczni na drogach.
Wybierając się na dłużej poza miejsce zamieszkania, nie zapominajmy o jego zabezpieczeniu:
- dobrze pozamykajmy wszystkie drzwi i okna, zabezpieczmy inne pomieszczenia na posesji, przez które można dostać się do domu;
- włączmy system alarmowy;
- poprośmy zaufanych sąsiadów o czujność i zwrócenie uwagi na mieszkanie;
- nie zostawiajmy w mieszkaniu większej gotówki i przedmiotów o dużej wartości;
- nie opowiadajmy o swoim wyjeździe w miejscach, gdzie mogą słyszeć to osoby obce, nie wrzucajmy na bieżąco zdjęć z wyjazdu.
asp.sztab. Katarzyna Zych/ wykorzystano mat. KGP