Mimo policyjnych ostrzeżeń starsze osoby wciąż padają ofiarami oszustów. Czasem oddają nieznajomym wszystkie oszczędności, a nawet biorą kredyty, aby pomóc rzekomym najbliższym lub wziąć udział w policyjnych działaniach. Członkowie grup przestępczych podają się już nie tylko za krewnych, ale coraz częściej za policjantów zajmujących się rozpracowywaniem oszustów. Próby i dokonywanie takich przestępstw nie omijają także mieszkańców naszego powiatu. Wczoraj mieszkaniec Grodziska Maz. stracił w ten sposób 20 tysięcy złotych. Policjanci radzą jak nie dać się oszukać i nie stracić swoich oszczędności.

Przestępcy najczęściej oszukują starsze, samotnie mieszkające osoby. Bezwzględnie okradają z oszczędności całego życia. Żerują na ludzkiej życzliwości i dobroduszności. Podając się za funkcjonariuszy Policji przekonują starsze osoby, że rozpracowują zorganizowaną grupę przestępczą i proszą, aby im w tym pomóc.  

Oszust twierdzi, że dzięki udzielonej przez tę osobę pomocy będzie można zatrzymać przestępców oszukujących seniorów i zapobiec utracie ich oszczędności np. zdeponowanych na bankowej lokacie. Pomoc ma polegać na przekazaniu gotówki lub pozostawieniu pieniędzy we wskazanym miejscu. Po przekazaniu pieniędzy wszelki kontakt z przestępcami się urywa. Z reguły wówczas pokrzywdzony orientuje się, że padł ofiarą oszusta.

Podobny przebieg miało przestępstwo, którego ofiarą padł wczoraj 66–letni mieszkaniec Grodziska Maz. Dzwoniąca do niego osoba podała się za funkcjonariusza Policji i poinformowała o akcji wobec pracownicy banku, która ma działać w grupie przestępczej, okradającej konta bankowe. Pomoc mężczyzny miała polegać na pozostawieniu pieniędzy w wyznaczonym miejscu. Niestety, pokrzywdzony uwierzył w te informacje i stracił w ten sposób 20 tysięcy złotych. Policjanci prowadzą czynności w tej sprawie.

Pamiętajmy:

  1. Policjant nigdy nie zadzwoni z informacją o prowadzonej akcji.
  2. Policja nigdy nie poprosi Cię o przekazanie komuś pieniędzy, przelaniu ich na konto lub pozostawienie w jakimś miejscu!

Po raz kolejny prosimy o ostrożność i rozwagę podczas rozmów telefonicznych z osobami podającymi się za funkcjonariuszy i o nie przekazywanie im żadnych pieniędzy. W przypadku podejrzeń, że mamy do czynienia z oszustem, prosimy o przekazywanie informacji policjantom miejscowej jednostki Policji lub pod numerem telefonu 112. Należy wtedy rozłączyć rozmowę z osobą dzwoniącą lub skorzystać z innnego aparatu telefonicznego.

W celu przeciwdziałania takim oszustwom prosimy o przekazywanie informacji o metodach działania przestępców jak największej liczbie osób w otoczeniu- członkom rodziny, sasiadom, znajomym (zwłaszcza w starszym wieku i mieszkającym samotnie).

asp.sztab. Katarzyna Zych