Ile Watt powinno mieć żelazko?

Dobre żelazko znacznie ułatwia nam prasowanie - czynność, której za bardzo nie lubimy, ale której raczej nie unikniemy. Jeśli dobrze wybierzemy urządzenie, jego codzienne użytkowanie nie będzie problemowe. Na co zwracać uwagę? Jednym z istotnych parametrów jest moc żelazka, określana w watach.

Moc żelazka powinna być na tyle wysoka, aby urządzenie szybko się nagrzewało i stabilnie podtrzymywało osiągnięty poziom temperatury. Nic bowiem nie jest tak denerwujące, jak stanie nad deską do prasowania ze stertą ubrań obok i czekanie, aż stopa wreszcie się nagrzeje.

Jak wybierać moc żelazka?

Urządzenia starego typu, jakimi prasowaliśmy kilkanaście czy kilkadziesiąt lat temu, zwykle miały moc nieprzekraczającą 1000 W. Nic więc dziwnego, że bardzo długo się nagrzewały i mocno wydłużały czas prasowania. Dzisiejsze modele są pod tym względem o kilka klas wyżej. Obecnie za dobre urządzenie prasujące uznaje się takie, które ma moc na poziomie co najmniej 2000 W, ale nie brakuje też modeli, które mają 2800 czy nawet 3000 W. Im wyższa wartość, tym więcej siły na stabilne podtrzymywanie ustawionej temperatury stopy łatwiej urządzenie będzie sobie radziło z opornymi tkaninami i trudnymi do wyprasowania zagnieceniami. Jaka jest najwyższa dostępna moc żelazek sprawdzisz na https://www.ranking-zelazek.pl/.

Z drugiej strony, trzeba pamiętać, że im większy pobór energii, a co za tym idzie – większe rachunki za prąd. Jeśli z żelazka zamierzamy korzystać codziennie, niekoniecznie model o wysokim poborze prądu będzie najbardziej optymalnym, długoplanowym rozwiązaniem. Trzeba też mieć świadomość, że im wyższa moc, tym wyższa cena urządzenia. Jeśli nie masz nieograniczonego budżetu, warto więc szukać rozwiązań, które przy niższym poborze prądu zapewniają podobną szybkość nagrzewania. Jest to możliwe, bo jeszcze kilka innych parametrów wpływa na jego sprawność.

Co jeszcze wpływa na sprawność prasowania

Poza mocą żelazka, podczas wybierania odpowiedniego modelu zwracajmy uwagę także na jego stopę – ważny jest materiał, z jakiego została wykonana. Powinna szybko i równomiernie się nagrzewać, by skutecznie prasować całą swoją powierzchnią. Co więcej, nawet przy ustawieniu raczej wyższej temperatury nie powinna narażać tkaniny na haczenie, a przez to przypalenie i uszkodzenie. Dobrym rozwiązaniem będą stopy, które są pokryte powłoką ceramiczną czy teflonową. Na szybkość i skuteczność prasowania wpływa również wyrzucana pod wysokim ciśnieniem para wodna, która sprawnie radzi sobie nawet z trudnymi tkaninami. Generatory pary, nawet jeśli będą miały niższą moc, mogą być doskonałe do prasowania dużych ilości odzieży – zwracajmy wtedy jednak uwagę na wskaźnik wyrzutu pary. Im będzie wyższy, tym prasowanie będzie bardziej komfortowe i wydajne.