Badanie USG - co należy wiedzieć?

Badanie USG to jedna z najpopularniejszych metod diagnostycznych. Dzięki wykorzystaniu fal dźwiękowych możliwe jest dokonanie dokładnej oceny stanu i wielkości narządów wewnętrznych czy wykrycie różnych stanów patologicznych w ciele. Pozwala ono na dotarcie w miejsca, które bez technologii nie byłyby możliwe do zbadania. Na czym polega badanie USG, czym jest i w jaki sposób najlepiej się do niego przygotować? Te informacje zawarte są w poniższym artykule.

Czym jest badanie USG?

Badanie USG, bądź inaczej ultrasonografia, jest jednym z najchętniej przeprowadzanych, nieinwazyjnych i bezbolesnych badań diagnostyki obrazowej. Jest ono niezwykle często stosowane w medycynie, by zdiagnozować najróżniejsze choroby czy zwyrodnienia. Pozwala między innymi na wykrycie zaburzeń w pracy wątroby, tarczycy czy układu moczowo-płciowego. Poprzez wykorzystanie fal dźwiękowych pozyskiwany jest obraz wewnętrznych organów i tkanek. Ultrasonografia jest znacznie bezpieczniejsza od tomografii komputerowej czy badania rentgenowskiego, gdyż nie korzysta ona z jonizującego promieniowania, które może być szkodliwe dla pacjenta. Badanie to wykorzystywane jest też u kobiet w ciąży, jako podstawowa analiza obrazowa płodu. 

Badanie USG - na czym polega?

Przede wszystkim badanie USG jest całkowicie bezbolesne. Aby przeprowadzić ultrasonografię, pacjent proszony jest o swobodne ułożenie się na fotelu czy łóżku oraz o zdjęcie odzieży z części ciała, która ma być poddana badaniu. Następnie lekarz nakłada na skórę badanego żel, by lepiej przekazywać fale ultradźwiękowe znajdujące się w głowicy ultrasonografu. Poruszając urządzeniem po ciele pacjenta, specjalista od USG obserwuje pojawiające się obrazy wewnętrznych organów, na bazie których może wyciągnąć wnioski. Najważniejsze zdjęcia drukowane są na papierze fotograficznym. Szczegółowy opis wraz z fotografiami omawiane są przez lekarza z pacjentem. 

Odpowiednie przygotowanie do badania USG

W zależności od rodzaju badania, przygotowanie do niego może się różnić. Na badanie USG układu moczowego, prostaty czy macicy powinno przyjść się z pełnym pęcherzem, aby specjalista mógł optymalnie ocenić otrzymany obraz. Najlepiej jest, aby na około godzinę przed nim wypić od 1 do 1,5 litra wody niegazowanej. Przed USG jamy brzusznej należy stawić się na czczo. W tym celu nie powinno się pić ani jeść na około 8 godzin przed przeprowadzanym badaniem. Na chwilę przed nim nie wskazane jest też spożywanie gumy do żucia czy palenie papierosów. Na ultrasonografię należy zabrać ze sobą skierowanie, wynik poprzednich badań obrazowych oraz dowód tożsamości. Przed wykonaniem badania USG, powinno się poinformować lekarza o wszelkich istniejących chorobach, przyjmowanych lekach czy alergiach.

Badanie USG - Gdzie wykonać?

Chociaż badanie ultrasonograficzne jest powszechnie dostępne, to warto wybrać się do specjalistów, którzy poprawnie zinterpretują otrzymane rezultaty. Warszawa oferuje szeroki wybór placówek, gdzie można takie badanie przeprowadzić. Odpowiednim wyborem jest z pewnością klinika Rexmedica, gdzie badania prowadzone są przez doświadczonych specjalistów z zakresu ultrasonografii ogólnej, narządu ruchu czy diagnostyki dopplerowskiej naczyń krwionośnych. Przeprowadzane są między innymi badania USG brzucha, kolana, piersi czy tarczycy.

Ultrasonografia jest niezwykle wartościowym badaniem, które znajduje swoje szerokie zastosowanie w medycynie na całym świecie. Dzięki swojej bezbolesności i nieinwazyjności jest jednym z najpopularniejszych i najczęściej wybieranych metod diagnostyki obrazowej. Należy pamiętać, że najważniejszym aspektem każdego badania jest odpowiednia komunikacja z lekarzem i postępowanie zgodnie z zaleceniami medycznymi.