Zarzut znęcania się nad osobą najbliższą usłyszał 56-latek zatrzymany podczas interwencji przez grodziskich policjantów. Z zebranych materiałów wynikało, że mężczyzna od ponad dwóch lat stosował przemoc wobec żony. Sąd Rejonowy w Żyrardowie przychylił się do wniosku policjantów i prokuratora i zastosował wobec zatrzymanego tymczasowe aresztowanie na 3 miesiące.

Grodziscy policjanci zostali wezwani na interwencję do domu jednej z mieszkanek gminy Żabia Wola. Na miejscu szybko ustalili, że nietrzeźwy mąż kobiety chwilę wcześniej uderzył ją i groził użyciem noża, który przyłożył do jej szyi. Funkcjonariusze natychmiast zapewnili bezpieczeństwo wzywającej. Następnie na miejscu sporządzili dokumentację związaną z procedurą Niebieskiej Karty i potwierdzili, że wskazany agresor ma w organizmie ponad 1,5 promila alkoholu. Mężczyzna szybko trafił do policyjnej celi.

W toku dalszych czynności dochodzeniowo-śledczych mundurowi zebrali informacje na temat zachowania 56-latka. Z materiałów dowodowych wynikało, że zanim pokrzywdzona zdecydowała się na zgłoszenie interwencji, w jej domu było wiele podobnych awantur, które wszczynał pijany mąż. Policjanci potwierdzili, że mężczyzna od ponad dwóch lat groził jej pozbawieniem życia, podduszał, bił, popychał i znieważał, a także niszczył wyposażenie domu. Te ustalenia pozwoliły na przedstawienie zatrzymanemu w prokuraturze zarzutu znęcania się fizycznego i psychicznego nad żoną.

Sąd Rejonowy w Żyrardowie przychylił się do wniosku o  zastosowanie wobec  56-latka środka zapobiegawczego i zdecydował o jego  tymczasowym aresztowaniu na 3 miesiące.

Czynności w tej sprawie prowadzone są pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Żyrardowie.

Policjanci przypominają, że przemoc w rodzinie to przestępstwo. 

Zgodnie z art. 207. § 1. Kto znęca się fizycznie lub psychicznie nad osobą najbliższą lub nad inną osobą pozostającą w stałym lub przemijającym stosunku zależności od sprawcy, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

§ 1a. Kto znęca się fizycznie lub psychicznie nad osobą nieporadną ze względu na jej wiek, stan psychiczny lub fizyczny, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

§ 2. Jeżeli czyn określony w § 1 lub 1a połączony jest ze stosowaniem szczególnego okrucieństwa, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.

W przypadku przemocy nie należy zwlekać z wezwaniem Policji. Nie bądźmy też obojętni i zgłaszajmy policjantom przypadki znęcania się nad członkami rodziny, aby pomoc przyszła jak najszybciej.

asp.sztab. Katarzyna Zych/ pk