Jak przechowywać opony po sezonie?

Wpływ na żywotność i najważniejsze parametry opon ma ich odpowiednie użytkowanie czy też rotowanie. Okazuje się, że nie bez znaczenia jest też ich właściwe przechowywanie, które nie powinno ograniczać się do umieszczenia ogumienia w garażu bez przestrzegania pewnych podstawowych zasad. Prawidłowe przechowywanie opon po wymianie sezonowej ma istotny wpływ na ich żywotność, późniejsze właściwości jezdne w różnych warunkach, a także na estetyczny wygląd. Warto więc zwrócić uwagę na zalecenia specjalistów związane z przechowywaniem ogumienia po sezonie jezdnym.

Jak powinno się przechowywać opony poza sezonem?

Istnieje wiele różnych metod przechowywania opon po sezonie. Dobrym pomysłem jest zainwestowanie w specjalny sprzęt, a mianowicie w stojak na opony. Dzięki niemu możliwe jest stałe utrzymywanie ogumienia w pozycji pionowej, która jest naturalna dla takich elementów. Przechowując opony w stojaku, trzeba pamiętać o ich regularnym niewielkim obracaniu, aby przez cały czas nie były ustawione w tej samej pozycji mogącej doprowadzić do odkształceń. Inną opcją jest regał na opony, jednak nie zapewnia on aż tak swobodnej możliwości obracania. Opony wraz z możliwością przechowania o wyborem warsztatu wulkanizacyjnego znajdziesz na https://www.24opony.pl/.

Osoby, które mają w garażu mało miejsca, często inwestują w haki, które umieszcza się na ścianach i wiesza się na nich opony. Wieszanie samych gum wiąże się jednak z ryzykiem wystąpienia odkształceń i utraty części właściwości przez ogumienie. Wieszanie na haku ma więc sens jedynie, jeśli przechowuje się w ten sposób całe koła razem z felgami stanowiącymi usztywnienie dla gumy. Posiadanie dwóch kompletów kół z osobnymi felgami praktycznie rozwiązuje problem przechowywania właśnie dzięki wspomnianemu usztywnieniu przez obręcz. Ważne jest jednak kontrolowanie raz na jakiś czas czy z opon nie uchodzi powietrze. Dobrze też zmieniać od czasu do czasu kolejność ułożenia opon jedna na drugiej.

Optymalne warunki przechowywania opon - podstawowe informacje

Przede wszystkim trzeba pamiętać, że przed kilkumiesięcznym przechowywaniem opony, należy upewnić się, że jest ona sucha i właściwie zabezpieczona. Według producentów optymalna temperatura przechowywania ogumienia mieści się w naturalnych granicach od -5 do 20 stopni Celsjusza. Dotyczy to zarówno opon letnich, jak i zimowych. Innymi słowy, można zauważyć, że nie powinno być żadnych problemów z przechowywaniem opon w garażach lub piwnicach.

Co prawda, temperatura przechowywania nie jest najważniejsza, ale mimo to należy unikać przechowywania ogumienia w pobliżu grzejników albo pieców. Generują one bowiem wysokie temperatury, a wystawienie opon na ich długotrwałe działanie prowadzi do powstawania różnych nierówności. Idealne warunki magazynowania to takie, w których wilgotność powietrza nie przekracza poziomu 70%. Warto też uniknąć przechowywania opon w pobliżu różnych rozpuszczalników, farb i innych substancji chemicznych, nie tylko ze względu na możliwość ich rozlania, ale również na wydzielane substancje wpływające niekorzystnie na stan ogumienia.

O czym jeszcze warto pamiętać w kwestii przechowywania opon po sezonie?

Podstawową kwestią jest dokładne sprawdzenie i oczyszczenie stojaków, regałów, podłóg albo innych powierzchni, na których będą przechowywane opony. Dobrze jest sprawdzić ogumienie pod kątem ewentualnych odkształceń oraz innych uszkodzeń i nieprawidłowości. Dzięki temu można ustalić czy przechowywanie ogumienia ma sens czy może należy zastanowić się nad wymianą opon na nowe. Jeśli ktoś nie posiada miejsca odpowiedniego do takiego przechowywania, to nie ma powodów do zmartwień. Obecnie wiele warsztatów wulkanizacyjnych i innych firm oferuje niedrogie usługi sezonowego przechowywania opon klientów w optymalnych warunkach oraz zgodnie z zaleceniami fachowców.