W ramach Europejskiego Tygodnia Mobilności w kilku szkołach gminy Żabia Wola odbywały się specjalne pikniki dla uczniów. Do działań zaproszeni zostali także miejscowi policjanci. Dzielnicowi wraz z oficerem prasowym przypominali uczestnikom podstawowe zasady bezpieczeństwa na drogach. Nie obyło się także bez prezentacji radiowozu i policyjnego wyposażenia oraz wielu informacji na temat codziennej służby funkcjonariuszy.
Podczas pikników zorganizowanych przez Związek Grodziskie Przewozy Autobusowe i gminę Żabia Wola oprócz zawodów sportowych, zajęć z animatorami i pokazów akrobatycznych uczestnicy zdobywali także wiedzę na temat transportu publicznego. Nieodzownym elementem takich działań były także informacje na temat bezpieczeństwa podczas poruszania się po drogach. W tym celu na terenie Szkoły Podstawowej w Ojrzanowie i Józefinie zostały przygotowane specjalne policyjne stanowiska, licznie odwiedzane przez uczniów.
Dzielnicowi z obu rejonów oraz oficer prasowy z grodziskiej komendy przygotowali dla każdej grupy wiekowej krótkie spotkania z zasadami bezpieczeństwa dla uczestników ruchu drogowego. Uczniowie przypominali sobie jak powinni zachowywać się na drogach jako piesi, rowerzyści, czy pasażerowie pojazdów. Policjanci przekonywali ich do używania elementów odblaskowych, które otrzymali w ramach działań.
Uczestnicy mieli również okazję zobaczyć z bliska jak wygląda nowy radiowóz i zapoznać się z elementami umundurowania i wyposażenia policjantów do służby. Podczas spotkań padło również wiele pytań o codzienne zadania funkcjonariuszy. Policjanci udzielali wielu informacji i zachęcali do korzystania z wolnego czasu na sportowo, aby w przyszłości móc spełnić marzenia o wstąpieniu do służby w Policji.
Uczestnikom pikników przypomniane zostały między innymi te zasady bezpieczeństwa:
- Najbezpieczniej przechodzić przez jezdnię na wyznaczonym przejściu z sygnalizacją świetlną. Przechodzić można tylko przy zielonym świetle i nawet wtedy trzeba się rozejrzeć- spojrzeć w lewo, potem w prawo i znów w lewo. Nie należy wchodzić nagle na jezdnię np. spoza zaparkowanego pojazdu, czy stojącego na przystanku autobusu.
- Podczas przechodzernia przez każdą jeznię nie można korzystać z telefonu i innych urządzeń elektronicznych.
- Idąc chodnikiem należy trzymać się z daleka od krawędzi jezdni. W przypadku braku chodnika należy poruszać się lewą stroną drogi i bacznie obserwować nadjeżdżające samochody, aby w razie konieczności zejść z jezdni.
- Poza obszarem zabudowanym po zmierzchu obowiązkowo należy używać elementów odblaskowych. Odblaski na ubraniach zdecydowanie zwiększają widoczość pieszego. Warto z nich korzystać także w ciągu całej doby i w każdym terenie.
- Jeśli dziecko ma już kartę rowerową i dojeżdża rowerem do szkoły, warto zadbać o kask ochronny i właściwe, zgodne z przepisami wyposażenie jednośladu. Nigdy nie należy przejeżdżać przez przejście dla pieszych, podczas jazdy rowerem trzeba trzymać obie ręce na kierownicy, nie można przewozić innych osób na ramie lub innych miejscach roweru. Należy korzystać ze ścieżek rowerowych.
- Trzeba mieć zawsze zapięte pasy bezpieczeństwa w czasie jazdy, a dzieci o niższym wzroście powinny siedzieć w odpowiednim foteliku. Nie należy wysiadać z samochodu od strony jezdni.
asp.sztab. Katarzyna Zych