Padający śnieg lub deszcz, śliskie jezdnie i chodniki oraz szybko zapadający zmierzch to warunki pogodowe, z jakimi muszą liczyć się w najbliższym czasie wszyscy użytkownicy dróg. Panująca obecnie aura sprzyja kolizjom i wypadkom. Wybierając się w podróż pamiętajmy, że bezpieczeństwo drogowe zależy przede wszystkim od naszego zachowania. Warto o nie zadbać i przypomnieć o nim zwłaszcza najmłodszym uczestnikom ruchu drogowego.

Panująca obecnie na naszym terenie jesienno-zimowa aura sprawia, że warunki na drodze robią się bardzo zmienne, bardziej zdradliwe i niebezpieczne zarówno dla kierujących, jak i dla pieszych. Dlatego policjanci apelują do wszystkich użytkowników dróg o zachowanie szczególnej ostrożności i rozwagi.

Na nawierzchni jezdni pod wpływem opadów śniegu miejscami może zalegać błoto pośniegowe, które powoduje, że koła mogą łatwo stracić przyczepność. Wyprzedzanie w takich warunkach, wymijanie, wchodzenie w zakręt może być bardzo niebezpieczne. Kierowcy powinni pamiętać o tym, aby poruszać się po jezdni z włączonymi światłami i przestrzegać ograniczeń prędkości, a gdy warunki pogodowe są gorsze, aby zwolnić w myśl zasady, że wolniej znaczy bezpieczniej. W takich sytuacjach bardzo ważne staje się przewidywanie zagrożeń i zwiększenie ostrożności.

Szczególnie uważać trzeba w zagłębieniach terenu, na wzniesieniach, w pobliżu lasów i zbiorników wodnych - jezdnia może tam być szczególnie śliska. Należy zachować nadzwyczajną ostrożność w pobliżu przejść dla pieszych. Jadąc zbyt szybko kierujący samochodem może nie wyhamować przed pieszym, który zasłonięty kapturem lub parasolem może wejść nagle na jezdnię. Apelujemy również do kierowców, którzy jeszcze nie zmienili w swoich autach opon z letnich na zimowe, aby to jak najszybciej zrobili.

Szczególny apel kierujemy również do pieszych, by nie wchodzili bezpośrednio przed nadjeżdżający pojazd. Nawet na przejściu dla pieszych należy się dokładnie rozejrzeć i upewnić, czy kierujący zdąży wyhamować. Oczywiście to pieszy ma pierwszeństwo na przejściu, ale tutaj zasada ograniczonego zaufania jak najbardziej ma zastosowanie. Należy pamiętać, że na śliskiej jezdni droga hamowania znacznie się wydłuża.

Każdy pieszy i rowerzysta powinien zadbać o to, aby na drodze być dobrze widocznym. Przypominamy o obowiązku noszenia elementów odblaskowych po zmroku poza terenem zabudowanym. Kamizelka odblaskowa, breloczek, opaska, czy nawet zwykła latarka sprawią, że poruszając się przy słabo oświetlonej drodze będziemy lepiej widoczni dla nadjeżdżającego kierowcy. W jesienno-zimowych warunkach zachęcamy do korzystania z odblasków także w ciągu całego dnia i w każdym terenie, także w miastach. Element odblaskowy pozwala kierowcy dostrzec pieszego już nawet z odległości 150 metrów, bez niego dopiero 30 metrów przed pojazdem. Apelujemy do rodziców i opiekunów, a także innych dorosłych o przypomnienie tej zasady najmłodszym, którzy często nie mają świadomości, że oprócz pogody, dodatkową trudnością dostrzeżenia ich jest niższy wzrost dziecka. Wyposażmy je nawet w kilka elementów odblaskowych i zadbajmy, aby zawsze były przy plecakach i w innych widocznych miejscach na zewnętrznym ubraniu dziecka.

asp.sztab. Katarzyna Zych