Z inicjatywy profilaktyka z grodziskiej komendy kolejna grupa najmłodszych mieszkańców powiatu zdobyła szeroką wiedzę o bezpieczeństwie. Dzieci z przedszkola Tuptusie spotkały się z policjantami i strażakami i poznawały ich zadania. Przedstawiciele obu służb przekazali im wiele zasad, których stosowanie może zapobiec nieszczęśliwym zdarzeniom. Przedszkolaki uczyły się także jak wezwać pomoc i co zrobić w sytuacji zagrożenia.

Dużo ciekawej i bardzo potrzebnej wiedzy miały okazję zdobyć dzieci z grodziskiego przedszkola Tuptusie podczas spotkania zorganizowanego przez policyjnego profilaktyka. Zajęcia z udziałem grodziskich policjantów i strażaków jak zawsze dotyczyły zasad bezpieczeństwa w różnych miejscach i sytuacjach.

Policjanci przypominali przede wszystkim o ostrożności na drogach. Uczulali dzieci między innymi na przestrzeganie zasad prawidłowego przechodzenia przez jezdnię, nie przeszkadzanie kierowcy w czasie jazdy oraz obowiązek korzystania z fotelików ochronnych w samochodach. Funkcjonariusze ruchu drogowego wyjaśniali jak ważna dla kierujących jest dobra widoczność pieszego na drodze i zachęcali do korzystania z odblasków. Na pamiatkę spotkania policjanci obdarowali wszystkich uczestników odblaskowymi breloczkami.

Strażacy mówili o ostrożnym używaniu różnych domowych urządzeń i zachowaniu dzieci w sytuacji zagrożenia lub wystąpienia pożaru. Innym elementem zajeć z ich udziałem były podstawy udzielania pierwszej pomocy. Praktyczne pokazy na fantomie i z użyciem defibrylatora miały pokazać, jak ważne jest wezwanie służb, ale także pokonanie strachu przed samodzielnym udzielaniem pomocy innym.

Przedstawiciele obu służb wieleokrotnie przypomnieli uczestnikom numer alarmowy 112 i prosili o użycie go w niebezpiecznych sytuacjach, zapewniając o swojej pomocy w takich chwilach.

Spotkanie  z najmłodszymi nie mogło obyć się bez odpowiedzi na wiele pytań o elementy codziennej pracy policjantów i strażaków, a także pokazu pojazdów służbowych. Specjalistyczny radiowóz ruchu drogowego i wóz strażacki cieszyły się ogromnym zainteresowaniem dzieci.

Wykonane zdjęcia mają im przypominać nie tylko o spotkaniu, ale przede wszystkim o omawianych zasadach bezpieczeństwa i ciągłej obecności służb, które niosą pomoc w sytuacjach zagrożenia.

asp.sztab. Katarzyna Zych

 • zdjęcie grupowe służb z dziećmi
  Spotkanie z przedszkolakami
 • Policjant przed grupą siedzących dzieci
  Spotkanie z przedszkolakami
 • Policjanci rozdają dzieciom odblaski
  Spotkanie z przedszkolakami
 • Strażacy uczą pierwszej pomocy na fantomie
  Spotkanie z przedszkolakami
 • Wóz strażacki i grupa dzieci przy nim
  Spotkanie z przedszkolakami
 • Policjant przy radiowozie z dziećmi
  Spotkanie z przedszkolakami