Usuwanie ósemek pod narkozą w Warszawie – opcje, procedury, bezpieczeństwo

Zęby mądrości, zwane potocznie ósemkami, potrafią przysporzyć sporo problemów. U niektórych nie wyrastają, u innych ich wyrzynanie się nie przysparza żadnych problemów. U wielu osób mogą jednak powodować dotkliwy ból, powstawanie wad zgryzu czy stanów zapalnych. Lekarz stomatolog najczęściej zleca usunięcie takich problematycznych zębów. Jak wygląda usuwanie ósemek i jak szybko i bezpiecznie pozbyć się problemu?

Dlaczego ósemki powodują problemy?

Zęby mądrości bardzo często rosną w niewłaściwej pozycji. Może to powodować zatrzymanie ich wyrzynania się, silny ból, a także nacisk na korzenie innych zębów, co z kolei prowadzi do uszkodzeń. Zatrzymane czy nieprawidłowo rosnące ósemki zwiększają również ryzyko próchnicy oraz powstawania stanów zapalnych. Nawet prawidłowo wyrośnięte zęby mądrości mogą powodować wady zgryzu i łatwo poddawać się próchnicy. By określić, czy ósemkę należy usunąć, konieczne są: konsultacja stomatologa, szczegółowe obejrzenie zgryzu z uwzględnieniem zębów mądrości, a najczęściej także wykonanie zdjęcia RTG. Te procedury pomagają dobrać metodę usunięcia zęba.

Kto przeprowadza usuwanie ósemek w Warszawie?

Jeśli rosnący ząb mądrości powoduje ból, w pierwszej kolejności należy skonsultować się ze stomatologiem. Wykona on badanie oraz zdjęcie RTG (tzw. zdjęcie pantomograficzne), na podstawie którego zleci dalsze kroki. Być może konieczne będzie wyleczenie stanu zapalnego. W niektórych przypadkach usuwanie zębów, szczególnie ósemek, powinno być przeprowadzone przez chirurga szczękowego. Dotyczy to szczególnie zatrzymanych lub nieprawidłowo rosnących zębów mądrości, a także tych, które powodują silny stan zapalny lub których korzenie mają skomplikowany przebieg. Jeśli chcesz mieć pewność, że zabieg będzie wykonany profesjonalnie, zdecyduj się na usuwanie ósemek w Warszawie w Dental Fraternity. To jedna z najbardziej polecanych klinik, w której pracują specjaliści stomatolodzy i chirurdzy. Placówka ta oferuje również usuwanie ósemek pod narkozą.

Procedura – jak wygląda usuwanie ósemek?

Wiele osób czuje paniczny strach przed usunięciem zęba mądrości. Szczególnie dotyczy to ósemek, które wciąż nie wyrosły prawidłowo, ponieważ w tym przypadku konieczne jest nacięcie tkanek, usunięcie fragmentu kości i oddzielenie korzeni zęba za pomocą wierteł. Dopiero po takiej procedurze możliwe jest usunięcie ósemki. Na koniec chirurg zakłada szwy, które zdejmuje się po tygodniu lub dwóch.

Najczęściej przed zabiegiem pacjenci pytają, czy usuwanie ósemek boli? Nie – w trakcie zabiegu stosowane jest znieczulenie miejscowe pozwalające uniknąć bólu. Może się on pojawić w kolejnych dniach po zabiegu, ale pacjentom zlecane są mocne leki przeciwbólowe i zimne okłady, które łagodzą dolegliwości. W celu uniknięcia bólu i ewentualnych powikłań konieczne jest ścisłe przestrzeganie zaleceń przekazanych przez lekarza dotyczących spożywania posiłków i pielęgnacji jamy ustnej. Zwykle pacjenci profilaktycznie dostaje również antybiotyk.

Usuwanie ósemek pod narkozą

Czasami możliwe jest usunięcie ósemek pod narkozą. Znieczulenie ogólne zawsze jest większym obciążeniem dla organizmu niż znieczulenie miejscowe, dlatego nie stosuje się tego rozwiązania w każdym przypadku. Niektórzy pacjenci wykazują silny strach przed zabiegiem, a świadome przeżywanie usuwania zębów – wraz z towarzyszącym dyskomfortem i charakterystycznymi dźwiękami – ich przerasta. W takim przypadku dobrze jest rozważyć usuwanie ósemek pod narkozą. Jest to również dobre rozwiązanie dla dzieci czy osób, które chcą jednego dnia usunąć więcej niż jeden problematyczny ząb. W przypadku narkozy konieczne jest bardziej skrupulatne przygotowanie do zabiegu obejmujące konsultację z lekarzem prowadzącym i anestezjologiem, dokładny wywiad oraz wykonanie określonych badań. Alternatywą dla osób odczuwających silny lęk jest także sedacja wziewna za pomocą gazu rozweselającego, po której pacjent pozostaje świadomy, jednak odczuwa senność i mniejszy niepokój.