Czy wiesz, czym są kryptowaluty? Wyjaśniamy!

Kryptowaluty są obecnie bardzo popularnymi aktywami. Jednak pomimo ich rosnącej popularności, wiele osób nadal nie wie, na czym polega koncepcja kryptowalut. Czym dokładnie są i jak działają?

Czym są kryptowaluty?

Na początku warto odpowiedzieć sobie na pytanie: czym są kryptowaluty? W swojej istocie kryptowaluta jest zdecentralizowaną walutą cyfrową, która wykorzystuje kryptografię dla bezpieczeństwa i działa z użyciem technologii określanej jako blockchain.

Kryptowaluty nie są kontrolowane przez rządy. Zamiast tego opierają się na rozproszonej bazie danych, w której transakcje są rejestrowane w systemie komputerowym zwierającym tak zwane węzły.

Narodziny kryptowalut

Geneza kryptowalut sięga 2009 roku, kiedy anonimowa osoba lub grupa osób działająca pod pseudonimem Satoshi Nakamoto wprowadziła na rynek Bitcoin, pierwszą w historii kryptowalutę.

W białej księdze Bitcoina opisano elektroniczny system gotówkowy typu peer-to-peer, który omijał potrzebę pośredników, takich jak banki, umożliwiając użytkownikom bezpośrednie przeprowadzanie bezpiecznych i anonimowych transakcji.

Jak działają kryptowaluty?

Przejdźmy teraz do odpowiedzi na pytanie: jak działają kryptowaluty? Kryptowaluty działają w oparciu o wspomnianą już wcześniej technologię blockchain, która jest zdecentralizowaną i niezmienną księgą rejestrującą wszystkie transakcje w porządku chronologicznym.

Kiedy użytkownik rozpoczyna transakcję kryptowalutową, jest ona transmitowana do sieci, gdzie przechodzi weryfikację przez węzły w procesie zwanym wydobywaniem – analogicznie do wydobywania złota. Wydobywanie polega na prowadzeniu skomplikowanych obliczeń w celu weryfikacji i dodania transakcji do blockchainu.

Po zatwierdzeniu transakcja staje się częścią bloku, który następnie jest dodawany do istniejącego łańcucha bloków, tworząc trwały zapis.

Różne rodzaje kryptowalut

Chociaż Bitcoin pozostaje najbardziej znaną kryptowalutą, od momentu jej powstania pojawiły się tysiące alternatywnych monet, często nazywanych altcoinami. Należą do nich Ethereum, Ripple, Litecoin i wiele innych.

Różne monety mają także różne nazwy, na przykład memecoiny, które nawiązują do znanych memów internetowych, stablecoiny, które wyróżniają się większą stabilnością cenową.

Jak inwestować w kryptowaluty?

Inwestycja w kryptowaluty polega na ich zakupie i sprzedaży w odpowiednich momentach, by zyskać na zmianach kursowych.

Waluty tego typu sprzedają giełdy kryptowalut, natomiast do ich przechowywania służy portfel kryptowalutowy, który może mieć formę programu, wtyczki w przeglądarce czy pendrive.

Przyszłość kryptowalut

Jaka może być przyszłość kryptowalut? Chociaż sceptycy nadal pozostają ostrożni ze względu na dużą zmienność tych walut, kwestie prawne i zagrożenia bezpieczeństwa, zwolennicy twierdzą, że kryptowaluty mogą zrewolucjonizować finanse i nie tylko.

Podsumowując, kryptowaluty zmieniły to, w jaki sposób postrzegamy i wykorzystujemy pieniądze. Nie wiadomo, czy ostatecznie zastąpią one tradycyjne waluty, czy też będą z nimi współistnieć. Jedno jest jednak pewne: kryptowaluty zmieniły dotychczasowy świat finansów.