Czym jest technika liniowa i jak wykorzystuje się ją w przemyśle?

Przemieszczenie ładunków wzdłuż jednej osi to proces, który z powodzeniem można zautomatyzować. W tym obszarze od lat wykorzystuje się rozwiązania z zakresu techniki liniowej. Odpowiedni dobór elementów układu pod względem jakości ich wykonania oraz kompatybilności sprawi, że zoptymalizujesz czas i koszty transportu. Z tego artykułu dowiesz się nieco więcej o tym, czym właściwie jest technika liniowa oraz jaki jest potencjał zastosowania jej w przemyśle.

Czym jest technika liniowa?

To rozwiązanie powszechnie wykorzystywane w ramach automatyzacji procesów technologicznych. Technika liniowa cechuje się tym, że ruch ładunku odbywa się wzdłuż jednej osi. Oznacza to, że wózek przemieszcza się do przodu lub do tyłu. Jednocześnie nie ma możliwości poruszania się na boki. To prosty i wydajny w codziennej pracy układ. Odpowiednio dobrane elementy sprawiają, że technika liniowa długo zachowuje swoje docelowe właściwości. Ponadto jest prosta w skalowaniu. Obecnie wykorzystywana jest m.in. w systemach magazynowania i systemach produkcji.

Gdzie w przemyśle wykorzystuje się technikę liniową?

Technika liniowa jest bardzo uniwersalna. Ten system przemieszczeń liniowych sprawia, że z powodzeniem można dostosować go do potrzeb konkretnego procesu technologicznego. Sam układ może składać się z wielu elementów, które dobierane są indywidualnie. Należą do nich m.in.: prowadnice, wózki, napędy, wałki prowadzące i łożyska liniowe. Dzięki temu technika liniowa może być z powodzeniem wykorzystywana w niemal każdej gałęzi przemysłu. Inwestor może zdecydować się na zakup gotowego układu lub na projektowanie automatyzacji pod konkretny proces technologiczny.

Obecnie technologia liniowa wykorzystywana jest już nie tylko w procesie transportowania ładunków wzdłuż jednej osi. Można dostosować ją również do wykonywania takich czynności roboczych jak: pakowanie, paletyzacja, sortowanie, umieszczanie czy też pobieranie. To sprawia, że rozwiązania z tej kategorii sprawdzają się m.in. w: zakładach produkcyjnych, przemyśle obróbczym, przeładunku materiałów, obrabiarkach, robotyce oraz centrach magazynowych. Skala zastosowania techniki liniowej w przemyśle zależy przede wszystkim od charakterystyki danego przedsiębiorstwa oraz jego potrzeb.

Co wziąć pod uwagę przy zakupie elementów techniki liniowej?

Zakup poszczególnych elementów techniki liniowej warto poprzedzić dokładną analizą. Przede wszystkim każda część układu powinna być do siebie dobrze dopasowana. Ponadto elementy te muszą charakteryzować się bardzo dobrymi parametrami technicznymi i właściwościami. Poszczególne części powstają z różnych materiałów i komponentów. Należy wybrać te o wysokiej odporności na intensywną eksploatację. Dzięki temu zapewnisz sobie wydajną pracę systemu w dłuższej perspektywie i zredukujesz ryzyko występowania problemów technicznych, które mogą generować niepotrzebne koszty. Jeśli szukasz sprawdzonych rozwiązań z obszaru techniki liniowej, sprawdź ofertę Grupy Marat dedykowaną profesjonalistom.