10 września to dzień, który skłania do refleksji nad jednym z najważniejszych problemów społecznych – samobójstwami. Ustanowiony przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Zapobiegania Samobójstwom, Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom ma na celu podniesienie świadomości o tym zjawisku oraz promowanie działań, które mogą pomóc w jego zapobieganiu.
Walka z problemem samobójstw – co warto wiedzieć?
Jak wspierać osoby w kryzysie?
Jakie wsparcie można uzyskać?
Walka z problemem samobójstw – co warto wiedzieć?
Samobójstwa to złożony problem, który dotyka wiele osób. Często są wynikiem skomplikowanej sieci czynników, takich jak depresja, lęki, czy trudności życiowe. Warto pamiętać, że każdy z nas może mieć wpływ na to, jak bliscy radzą sobie z trudnościami. Zrozumienie, że samobójstwo nie jest rozwiązaniem, a jedynie końcem, jest kluczowe w walce z tym zjawiskiem. Pomoc psychologiczna, wsparcie ze strony rodziny i przyjaciół oraz otwarte rozmowy na ten temat mogą znacząco wpłynąć na poprawę sytuacji osób w kryzysie.Jak wspierać osoby w kryzysie?
W obliczu kryzysu psychicznego niezwykle ważne jest, aby nie pozostawać obojętnym. Pytania o samopoczucie, otwarte rozmowy i aktywne słuchanie to podstawowe kroki, które mogą przyczynić się do uratowania życia. Zainteresowanie drugą osobą, nawet w trudnych chwilach, może być dla niej ogromnym wsparciem. Jeżeli czujemy, że nie jesteśmy w stanie pomóc, warto wskazać możliwość skorzystania z profesjonalnej pomocy. Możemy wskazać konkretne miejsca, numery telefonów lub nawet towarzyszyć w pierwszej wizycie u specjalisty.Jakie wsparcie można uzyskać?
Na szczęście w Polsce dostępne są różne formy wsparcia dla osób w kryzysie. Warto znać numery telefonów, które mogą być pomocne:800-702-222 – Centrum Wsparcia dla Osób Dorosłych w Kryzysie Psychicznym
800-121-212 – Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka
800-120-002 – Ogólnopolski telefon dla ofiar przemocy w rodzinie „Niebieska Linia”
116 111 – Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży
116 123 – Kryzysowy telefon zaufania dla dorosłych
112 – Telefon alarmowy w sytuacji zagrożenia życia i zdrowia
Zwracajmy uwagę na to, co dzieje się wokół nas. Wspieranie osób borykających się z problemami psychicznymi to nasz wspólny obowiązek. Nie jesteśmy sami w tej walce, a każdy z nas może przyczynić się do zmiany na lepsze. Warto, aby Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom stał się impulsem do działania i podniesienia świadomości na temat tego ważnego zagadnienia.KPP Grodzisk