Do czego służą rozdzielacze hydrauliczne w maszynach?

W budowie układów hydrauliki siłowej każdy najmniejszy element ma znaczenie. Ważną funkcję pełnią m.in. rozdzielacze hydrauliczne. To niewielkie części, których roli nie należy bagatelizować. To one pomagają w sterowaniu ruchem cieczy roboczej w układzie oraz dbają o odciążenie pompy hydraulicznej w trakcie przerw w pracy. Dowiedz się, czym dokładnie są rozdzielacze hydrauliczne i za co odpowiadają w układzie.

Czym jest rozdzielacz hydrauliczny?

Rozdzielacz hydrauliczny to urządzenie, którego zadaniem jest kontrolowanie przepływu cieczy roboczej z pompy do innych części układu hydrauliki siłowej. Choć ma niewielkie rozmiary, wpływa na prawidłową pracę całego systemu. Przed zakupem rozdzielacza do konkretnego zastosowania należy dokładnie zapoznać się z jego specyfikacją techniczną. Warto zadbać o to, aby wszystko było idealnie dopasowane.

Podstawowe rodzaje rozdzielaczy hydraulicznych

Na rynku dostępne są różne rodzaje rozdzielaczy hydraulicznych. Różnią się one konstrukcją, metodą działania oraz wydajnością. Warto nieco bliżej poznać ich specyfikę. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości związanych z doborem urządzenia rekomendujemy kontakt z ekspertem. Podstawowe rodzaje to:

  • rozdzielacze hydrauliczne monoblokowe;
  • rozdzielacze hydrauliczne sekcyjne (suwakowe, obrotowe, zaworowe).

Ponadto poszczególne modele dostępne są w różnych wariantach sterowania. Podział obejmuje m.in.: sterowanie ręczne, za pomocą linek lub elektryczne.

Za co odpowiadają rozdzielacze hydrauliczne w układzie?

Rozdzielacze hydrauliczne pełnią ważną funkcję w całym układzie. To dzięki nim można zapewnić prawidłową pracę części roboczych, które zasilane są energią mechaniczną powstałą w wyniku pracy pompy. Podstawowe zadania rozdzielaczy w kilku zdaniach opisano poniżej.

Kontrola kierunku i prędkości przepływu płynu hydraulicznego

Jednym z najważniejszych zadań rozdzielacza hydraulicznego jest kontrola kierunku i prędkości płynu hydraulicznego. Dzięki temu można sterować elementami roboczymi maszyny (np. ramiona robocze podnosi się, opuszcza itd.). Ponadto wybrane modele mogą kontrolować przepływ cieczy, co wpływa na jej prędkość w układzie.

Zasilanie kilku części roboczych jednocześnie

Rozdzielacz hydrauliczny może modyfikować kierunek przepływu płynu. Dzięki temu steruje dostarczaniem cieczy do danych obszarów układu czy też części roboczych maszyny. Pomaga to w precyzyjnym sterowaniu ich pracą. Przykładowo w koparce rozdzielacz wpływa na to, czy płyn hydrauliczny kierowany jest do siłownika sterującego pracą łyżki koparki, czy też do siłownika, który steruje całym ramieniem. Rozdzielacz może również zasilać kilka części roboczych maszyny w tym samym czasie.

Ochrona układu przed przeciążeniem

Trzecim najistotniejszym zadaniem rozdzielacza hydraulicznego jest zapobieganie przeciążeniom układu. Pomagają w tym zawory. Rozdzielacz nie tylko kontroluje obciążenie systemu, ale również zabezpiecza pompę hydrauliczną przed jej uszkodzeniem w momentach przerwy w pracy. Dzieje się tak na skutek odciążenia pompy. Prawidłowa praca rozdzielacza wpływa na zwiększenie żywotności maszyny oraz na jej wytrzymałość na intensywne użytkowanie i uszkodzenia mechaniczne.

To najważniejsze zadania rozdzielaczy hydraulicznych w maszynach. Wysokiej jakości urządzenia z tej kategorii znajdziesz w sklepie Hydromech. Warto zapoznać się z ofertą tej firmy.