Dobrze dobrana kurtka jest elementem garderoby, który nada ostateczny charakter stylizacji, ale również podkreśli sylwetkę, dzięki czemu pewne mankamenty można zakryć, a zalety uwydatnić.
Typy sylwetek, a dobór kurtki
Przede wszystkim, aby dobrać styl do danej osoby, należałoby zorientować się w temacie, jaką posiada się sylwetkę. Nie od dzisiaj wiadomo, że nie każdy ciuch będzie dobrze wyglądał na konkretnym ciele i powinno się na to zwrócić uwagę przy wyborze. Wyróżniamy cztery typy sylwetek męskich: ołówek, gruszka, jabłko lub trójkąt.
- Ołówek: osoba o takie budowie jest szczupła, wręcz chuda, cechują się nią głównie młodzi, często mówi się o niej jako o “chłopięcej”; mężczyźni o takiej budowie są zwykle wysocy, a proporcje ciała są równomiernie rozłożone; bardzo ważne jest, aby strój takich osób dodatkowo nie wydłużał i nie wyszczuplał, świetnie sprawdzą się kurtki poszerzające ramiona, takie jak płaszcze czy dwurzędowe marynarki (jako okrycie wierzchnie); spiszą się kamuflująco również kurtki pikowane; nie bez znaczenia zostaje kolor – ciemne i wysmuklające kolory mogą powodować optyczne jeszcze większe wydłużenie; w tym przypadku sprawdzają się barwy jasne, ziemiste, bardzo dobrze współgrają wzory i desenie, należy unikać intensywnych, pionowych pasów; kurtka też nie powinna być zbyt wąska.
- Gruszka: sylwetka ta charakteryzuje się tym, że można ją wpisywać w literkę A, jednakże u mężczyzn z reguły szerokość bioder jest bliska szerokości ramion; w tym wypadku spotykamy się z często wystającym brzuchem, który chcielibyśmy zamaskować, natomiast podkreślić szerokie plecy; najlepiej wybierać kroje z szerszymi ramionami oraz klapami, unikać tych opinających się na brzuchu i wyrazistych wzorów(na przykład pionowe i poziome pasy), również kontrast ubrań nie powinien być zbyt wielki, aby nie “odcinać” góry od dołu, a w ten sposób skracać sylwetkę.
- Jabłko: sylwetka nieco bardziej korpulentnych mężczyzn, charakteryzująca się okrągłą budową, krótkimi nogami i rękoma; dla osób o tym wyglądzie ciała najlepiej pasują długie marynarki oraz kurtki, które optycznie wydłużą sylwetkę, dodatkowo pomocne będą stonowane kolory i bardzo delikatne desenie, unikanie kratek i zbędnych ozdobników - najlepiej gdy kolory są jednolite i ciemne, co wyszczupla.
- Trójkąt: szerokie ramiona oraz klatka piersiowa, wąskie biodra i zgrabne ręce oraz nogi to wymarzona sylwetka; przy dobrze kurtki do tego typu budowy ciała należy mieć na uwadze, aby nie zniekształcić jej, a podkreślić ramiona – tylko nie przesadzać!
Duże wzory czy pasy mogą tylko zaszkodzić. Dzięki temu, że jest to pożądana sylwetka, w tym wypadku można poeksperymentować z modelami kurtek, aczkolwiek unikać zbyt obcisłych lub zbyt luźnych ubrań, które mogłyby zniekształcić dobrze wyrzeźbione górne partie ciała, natomiast poszerzenie dolnych parti, na przykład pasami poziomymi, jak najbardziej może się sprawdzić.
Wybór kurtki męskiej - ważne aspekty
Żyjemy w świecie tak dużej różnorodności w aspekcie budowy fizycznej, że branie porad stylistycznych dosłownie nie zawsze będzie strzałem w dziesiątkę - miejmy na uwadze, że często pewne cechy wyglądu mieszają się i zmieniają (przyrost lub spadek masy ciała na przykład). Dbanie o swój wygląd procentuje w zakresie postrzegania, nie należy zapominać jednak, że ma być nam przede wszystkim wygodnie i mamy dobrze się czuć.
Wybór kurtki może podnieść, jak również obniżyć poziom atrakcyjności całej stylizacji. Warto zadbać, aby wierzchnie odzienie nie spowodowało niepotrzebnego zgrzytu w naszym stroju i sprowokowało przychylne spojrzenia.