Ogrzewanie na podczerwień – ile kosztuje?

Polska leży w klimacie, który przez mniej więcej pół roku wymaga od nas dodatkowego ogrzewania naszych domów i mieszkań. Popularnymi źródłami energii są paliwa stałe takie, jak węgiel, olej, a także gaz i prąd. W ostatnich latach możemy również korzystać z nowej technologii, jaką jest ogrzewanie na podczerwień. Czym wyróżnia się ta metoda? W jakich budynkach możemy ja stosować? Jakie są koszty ogrzewania na podczerwień?

Ogrzewanie na podczerwień wykorzystuje promieniowanie fal elektromagnetycznych do ogrzania pomieszczenia. Fale elektromagnetyczne ogrzewają ściany, elementy wyposażenia, aby następnie oddać nagromadzone ciepło i zapewnić odpowiedni komfort termiczny mieszkańcom.

Ogrzewanie na podczerwień a tradycyjne ogrzewanie konwekcyjne

W przeciwieństwie do tradycyjnego ogrzewania konwekcyjnego, w pomieszczeniach ogrzewanych podczerwienią mieszkańcy odczuwają większy komfort cieplny, uzyskany dzięki szybkiej równowadze temperaturowej. Dzięki zastosowaniu ogrzewania na podczerwień nasze ciało jest równomiernie ogrzewane, dzięki czemu unikamy efektu zimnych nóg, które występuje podczas ogrzewania konwekcyjnego.

Zalety ogrzewania na podczerwień

Stosowanie ogrzewania na podczerwień niesie za sobą szereg zalet. Wśród nich są czynniki wpływające na oszczędność takie, jak niskie zużycie energii, niewielkie koszty zakupu, możliwość samodzielnego montażu, a także brak strat ciepła powstających podczas spalania tradycyjnych paliw. Kolejną zaletą jest możliwość łatwej i szybkiej regulacji temperatury oraz jej równomierny rozkład w całym pomieszczeniu.

Wady ogrzewania na podczerwień

Ogrzewanie na podczerwień ma również pewne wady. Dotyczy to budynków, które generują duże straty energii. Grzejniki na podczerwień wymagają wtedy wzmożonej pracy i pobór prądu zdecydowanie wzrasta. Dodatkowo ogrzewanie na podczerwień nie nadaje się do podgrzewania wody.

Koszty ogrzewania na podczerwień

Ogrzewanie na podczerwień zaliczane jest do jednych z najbardziej ekonomicznych i ekologicznych form ogrzewania. Niskie koszty ogrzewania na podczerwień wynikają bezpośrednio ze specyfiki jego działania. Ogrzewanie IF samo z siebie nie wytwarza ciepła, tylko oddaje promieniowanie do otoczenia. Dodatkowo ogrzewanie na podczerwień nie generuje strat ciepła.

Na miesięczny koszt ogrzewania IF wpływa wiele aspektów, należą do nich: szczelność stolarki okiennej i drzwiowej, ułożenie pomieszczeń względem stron świata, oczekiwana temperatura, wysokość pomieszczeń, rodzaj materiału, z jakiego wykonany jest budynek. Im większe straty ciepła, tym większy będzie koszt ogrzewania. Średnio miesięczny koszt ogrzewania wynosi od 3 do 5 zł/m2, przykładowo dla mieszkania do wynajęcia w Warszawie w Śródmieściu Południowym o powierzchni 50 metrów kwadratowych koszt ogrzewania wynosi 150 - 300 złotych.

Zastosowanie ogrzewania na podczerwień

Panele grzewcze na podczerwień występują w wielu formach i rozmiarach, aby zapewnić optymalne ogrzewanie w każdym pomieszczeniu. Podstawowym typem są panele grzewcze montowane na ścianie, które doskonale sprawdzają się w łazienkach. Panele grzewcze montowane na suficie to propozycja idealna w pomieszczeniach, gdzie aranżacje nie pozwala na zamontowanie tradycyjnego grzejnika. Do wnętrz w stylu nowoczesnym doskonale sprawdzą się panele szklane, które stanowią funkcjonalny i dekoracyjny element wnętrza. Doskonałym produktem dla osób ceniących sobie sztukę jest wybór obrazów grzewczych na podczerwień. Tego typu obrazy wykonane są z trwałych materiałów i farby żaroodpornej.