Animator czasu wolnego – opis zawodu

Animator czasu wolnego (zwany niekiedy z angielska entertainerem) to ten typ pracownika, który zajmuje się organizowaniem czasu wolnego gościom hotelowym, turystom, dzieciom podczas imprez czy publiczności zgromadzonej podczas występu artystycznego. Rodzajów wykonywania tej pracy może być bardzo wiele – zasadniczo animatorzy dzielą się na specjalizacje dziecięce, kulturalne, sportowe i rozrywkowe. Zadaniem animatora jest taka organizacja czasu podopiecznych, gości czy klientów, by spędzali go w sposób przyjemny, wesoły i wynosili miłe wspomnienia z korzystania z usług pracodawcy. Polega to na organizacji zabaw, konkursów, występów, wycieczek, zwiedzania zabytków albo pokazów filmów. Wiele zależy od oczekiwań pracodawcy i preferencji klientów. Działalność animatora musi być dostosowana do wieku, percepcji i potrzeb osób uczestniczących.

Szczegóły pracy animatora kultury szerzej zostały opisane w artykule: https://www.zlecenia.pl/blog/jak-wyglada-praca-animatora-kultury-zobacz-czym-zajmuje-sie-animator-kultury/

Animator czasu wolnego – wymagania zawodowe

W tym zawodzie istotne są predyspozycje osobowościowe – liczą się zdolności organizacyjne, wesołe usposobienie, pewna charyzma sceniczna, dobra kondycja fizyczna, kreatywność i odporność na stres. W zależności od rodzajów animowania czasu, mogą być też wymagane nieco odmienne kompetencje. W ofertach pracy przewijają się wymogi ukończenia technikum hotelarskiego, kursów przygotowawczych do zawodu entertainera albo wykształcenie i umiejętności sceniczne, wokalisty czy komika. Istotna jest znajomość zasad BHP, umiejętność udzielania pierwszej pomocy, zdolność do nawiązywania kontaktów biznesowych w celu organizacji atrakcji.

Więcej o tym jak zostać animatorem kultury przeczytasz na https://www.zlecenia.pl/blog/jak-zostac-animatorem-kultury/.

Animator czasu wolnego – warunki pracy

Warunki pracy animatora czasu wolnego mogą być naprawdę bardzo rozmaite. Praca odbywać może się na scenie, w plenerze, podczas jazdy autokarem, w salkach, aulach albo nawet zdalnie, przez Internet. Zajęcie to często ma nieregularne godziny pracy, spore tempo i ciągłe oczekiwania nowych pomysłów i patentów. To ciągły kontakt z różnymi ludźmi, z których każdego należy uszanować i odpowiadać na jego prośby i życzenia.

Animator czasu wolnego – zatrudnienie i zarobki

Zatrudnienie tego typu można znaleźć w firmach turystycznych, usługowych, instytucjach kulturalnych, oświatowych czy rozrywkowych. Podobnie można prowadzić własną działalność polegającą na organizacji prywatnych imprez urodzinowych czy okolicznościowych. Zarobki animatora kultury wynoszą między 2500 – 5000 zł brutto