Wizyta kontrolna u stomatologa ma charakter profilaktyczny i powinien udać się na nią każdy pacjent, bez względu na to, czy odczuwa jakiekolwiek dolegliwości w jamie ustnej, czy też nie. Na czym dokładnie polega wizyta kontrolna i jak często należy ją odbywać?
Zęby pod kontrolą
Stomatolog podczas wizyty kontrolnej sprawdza stan wszystkich zębów, jakie znajdują się w jamie ustnej pacjenta. Ocenia je przede wszystkim pod kątem ewentualnej próchnicy, która często rozwija się przez wiele miesięcy, zanim pojawi się ból zęba. Specjalista sprawdza również stan dziąseł, które również mogą zostać zaatakowane przez bakterie, powodując stopniowy rozwój paradontozy. Stomatolog, który zauważy jakiekolwiek nieprawidłowości, powinien skierować pacjenta na dalsze leczenie. Prosty zabieg, polegający na uzupełnieniu niewielkiego ubytku czy fluoryzacji zębów, można wykonać w tym samym dniu. Jeśli jednak pacjent ma całkowicie zdrowe zęby, wizyta kontrolna teoretycznie mogłaby na tym etapie się zakończyć. Najczęściej jednak wspólnie z dentystą podejmuje on decyzję o wykonaniu dodatkowych zabiegów higienizacyjnych, na przykład ściąganiu kamienia nazębnego czy piaskowaniu zębów.
Ile trwa wizyta kontrolna i jak często należy ją odbyć?
Stomatolodzy radzą, aby wizytę kontrolną odbywać przynajmniej raz na pół roku. Czasami jednak należy postępować według indywidualnych wytycznych. Przykładowo osoby, u których próchnica rozwija się bardzo szybko, powinny chodzić do dentysty raz na kwartał. Dzięki temu możliwe jest wychwycenie zmian na wczesnym etapie i wdrożenie odpowiedniego leczenia. Sama wizyta kontrolna nie musi trwać długo, lecz w praktyce rezerwuje się na nią około pół godziny. W tym czasie dentysta jest w stanie sprawdzić stan zdrowia jamy ustnej, a także przeprowadzić dodatkowe zabiegi. Jeśli jednak pacjent chciałby skorzystać z szerokiej oferty poradni stomatologicznej, z którą zapoznać można się na stronie internetowej https://www.supradent.pl/, powinien zgłosić ten fakt osobie rejestrującej. Przeprowadzenie niektórych zabiegów wymaga bowiem nieco więcej czasu.
Wizyta kontrolna w każdym wieku
Wielu osobom wydaje się, że konieczność odbywania wizyt kontrolnych u stomatologa ich nie dotyczy. Przykładem są chociażby seniorzy czy rodzice małych dzieci, którzy sądzą, że do dentysty chodzi się dopiero wtedy, gdy pociecha będzie już miała zęby stałe. Tymczasem regularne kontrole warto przeprowadzać w każdym wieku, nawet jeśli na poprzedniej wizycie lekarz stwierdził, że wszystkie zęby są już wyleczone. Niestety, próchnica czasami rozwija się w bardzo szybkim tempie, a co gorsza, zazwyczaj w sposób niezauważalny. Zaniepokoić powinny także często bagatelizowane przez pacjentów aspekty, takie jak chociażby nieświeży oddech czy krwawiące podczas szczotkowania zębów dziąsła. Pozornie wydaje się, że nie oznaczają one nic złego, jednak mogą być przyczyną poważnej choroby jamy ustnej. W związku z tym, w miarę możliwości zaleca się odbywanie kontroli stomatologicznych przynajmniej raz na pół roku.