Gres, czy może terakota? – jakie płytki do twojej łazienki?

Płytki w łazience pełnią jedną z najważniejszych funkcji, estetyczną i praktyczną. Warto zastanowić  się nad odpowiednim rodzajem, jak i wymiarami, ponieważ jest to kosztowna inwestycja na długie  lata, przecież nie chcemy skuwania płytek i wymiany na nowe. Czym należy się kierować? 

Rodzaje płytek – jakie należy wybrać? 

Ogromny asortyment dostępny na rynku może doprowadzić nas do bólu głowy. Większość osób  kieruje się niską ceną i wyglądem. Czasem, jednak warto odrzucić czynnik finansowy i wybrać  materiał, który posłuży nam długie lata. Jakie rodzaje są dostępne na rynku? 

  • Gres – jeden z najpopularniejszych rodzajów wybieranych przez klientów. Cechuje się wysoką  wytrzymałością, odpornością na ścieranie, jak i wilgoć nie robi na nim wrażenia. Wysoka klasa  ścieralności sprawia, że jest to materiał ciężki do uszkodzenia i z biegiem czasu nie widać na nim  żadnych śladów użytkowania. Taki rodzaj płytek można kłaść na ścianę oraz podłogi. 
  • Terakota – płytki wypalane z gliny, zazwyczaj mają matowe lub błyszczące wykończenie. Nie są tak  odporne na czynniki mechaniczne, jak gres. Duża liczba klientów rezygnuje z takiego rozwiązania. 
  • Glazura – Cienkie płytki pokryte szkliwem, co nadaje im estetycznego wyglądu. Nie nadają się do  układania na podłogach, ponieważ są mało wytrzymałe i podatne na nawet najmniejsze uszkodzenia. 

Rozmiar płytek – czy ma znaczenie? 

Do nowoczesnych łazienek coraz częściej wybiera się duże płytki, tworzą one spójną stylistykę. Małe  kafelki można użyć do obłożenia wanny lub kabiny prysznicowej. Przede wszystkim ma to też  znaczenie praktyczne, ponieważ mała ilość fug eliminuje ryzyko zabrudzeń, czy też nieszczelności, jest  także dużo mniej pracy przy czyszczeniu. Poza tym łazienka wygląda bardziej estetycznie i miło  prezentuje się „dla oka”. 

Duże płytki optycznie powiększa pomieszczenie i sprawią, że cała estetyka łazienki będzie na dużo  lepszym poziomie. Odwiedzający nas goście będą zachwyceni i na pewno zapytają się nas, gdzie  można zrobić zakup takich płytek. Kolory powinny być gładkie i stonowane, powinniśmy unikać  dużych wzorów, ponieważ to sprawi, że pomieszczenie będzie miało przytłaczający klimat. 

Do położenia płytek należy wybrać odpowiednich fachowców, którzy swoją renomę mają  potwierdzoną przez klientów. Źle położone kafelki mogą pękać, a nawet odpadać, co wiąże się z  kolejnymi kosztami w przyszłości. Terminy należy rezerwować dużo wcześniej, większość glazurników  ma zaplanowaną pracę nawet na parę miesięcy do przodu. Łazienka to nie tylko płytki, więcej informacji znajdziesz na blogu: https://pieknieurzadzeni.pl/