Przestępcy nie ustają w wysiłkach na wzbogacenie się czyimś kosztem. Często w rozmowach telefonicznych podszywają się pod pracowników instytucji finansowych, a następnie namawiają swoje ofiary do zainstalowania wskazanych programów na komputerach lub smartfonach. Dzięki tym aplikacjom uzyskują dane logowania do banku, a następnie czyszczą konta z oszczędności. Takie przypadki zdarzają się także w powiecie grodziskim. Policjanci szukają sprawców i radzą jak nie dać się oszukać.

Nieprzyjemne sytuacje mogą spotkać każdego, bez względu na wiek i doświadczenie w obrocie finansami i obsłudze różnych urządzeń, czy aplikacji. Ostatnio częste są przypadki kontaktu telefonicznego i zachęcania do zainwestowania w rynek kryptowalut. Rzekomy broker namówia do zainstalowania aplikacji umożliwiającej zdalny dostęp do komputera. Następnie przekonuje do zalogowania się na stronę banku. Tym sposobem ma wszystkie potrzebne dane do dokonywania przelewów lub zaciągnięcia pożyczki.

Bardzo podobnie przebiegające przestępstwo zgłosiła grodziskim policjantom mieszkanka naszej gminy. Kobieta zaufała telefonicznemu rozmówcy, który poinforrmował ją o możliwości wypłaty środków zebranych na koncie kryptowalut. W tym celu przesłał jej link. Po zalogowaniu się pokrzywdzonej na stronie banku oszust miał dostęp do jej danych na komputerze i telefonie. Oprócz wypłaty z jej konta prawie 30 tysięcy złotych, zaciągnął również 2 pożyczki.

Kolejny raz przestrzegamy przed ufaniem osobom, które kontaktują się z nami telefonicznie lub przez internet. Dotyczy to również przypadku, gdy na ekranie telefonu wyświetla się informacja, że dzwoni do nas przedstawiciel banku. Oszuści podszywają się pod numery danej placówki, a następnie dzięki uzyskanym podczas rozmowy danym, są jeszcze bardziej skuteczni w namówieniu ofiary do wykonania następnych poleceń. Nie instalujmy na komputerach, smartfonach czy tabletach nieznanych nam aplikacji.Wszystkie informacje na temat naszych oszczędności w bankach i wykonywanych operacjach bankowych najlepiej ustalać podczas osobistych wizyt w placówkach i rozmów z pracownikami.

Jeśli tylko mamy jakiekolwiek podejrzenia co do tożsamości kontaktującej się z nami osoby, należy natychmiast przerwać połączenie i nie podawać żadnych danych. Naszą czujność powinna zbudzić sytuacja wykonywania do nas połączeń przez tego samego rozmówcę z wielu różnych numerów telefonów.

asp.sztab.Katarzyna Zych