Czy może być coś piękniejszego od możliwości ogrzewania domu i wody darmową energią pochodząca ze środowiska naturalnego i bez negatywnego wpływu na przyrodę? Trudno cokolwiek wskazać. Pompa ciepła to rozwiązanie, na które warto postawić. Jak działa? Jaką wybrać? Tego dowiesz się z naszego poradnika.
Jak działa pompa ciepła?
Podczas budowy lub modernizacji domu jednym z najważniejszych dylematów jest to, jak ogrzewać dom. Dzisiaj do wyboru jest tyle rozwiązań, że warto wziąć pod uwagę każde z nich. Jednym z najbardziej ekologicznych sposobów ogrzewania domu są pompy ciepła. Jak to działa? Jak przeczytać można na www.eco-team.pl/oferta/pompy-ciepla, pompy ciepła ogrzewają pomieszczenia w zimie oraz chłodzą je latem, gdyż odwracają naturalny kierunek wymiany energii, transportując ciepło z ośrodka chłodnego do ciepłego. A skąd ją pobierają?
Pompy ciepła mogą pozyskać energię potrzebną do ogrzewania z naturalnych źródeł, a więc z ziemi, z wody oraz z powietrza. To nie koniec plusów z zakresu ekologii. Urządzenia te nie emitują żadnych szkodliwych substancji podczas działania, takich jak spaliny, a więc nie przyczyniają się do zanieczyszczania powietrza.
Choć do wyboru są różne rodzaje pomp, to tak naprawdę każdy budynek ma inne możliwości i ograniczenia, więc urządzenie należy dobrać indywidualnie. Kiedy lepsza będzie pompa wodna, a kiedy powietrzna?
Pompa ciepła wodna – charakterystyka
Wodne pompy ciepła do swojego działania wymagają dostępu do wody. Najefektywniej działają, gdy mogą do swojej pracy wykorzystać znajdujący się niedaleko budynku staw, jezioro lub rzekę. Jednak nawet jeśli nie ma żadnego zbiornika w okolicy, nie jest się na straconej pozycji. Z powodzeniem można zadbać o to samodzielnie. Jak? Kopiąc dwie studnie pompy ciepła. Czy warto? Oczywiście, choć w Polsce jest to wciąż rzadkie rozwiązanie. Dlaczego dobrze jest o tym pomyśleć? Otóż okazuje się, że wodna pompa ciepła przenosi ciepło ze źródła wody do domu znacznie skuteczniej niż każdy inny system ogrzewania.
Kiedy sprawdzi się wodna pompa ciepła?
Dla kogo takie rozwiązanie? Pompa ciepła wodna to alternatywa dla tradycyjnego ogrzewania, a sprawdza się zwłaszcza wtedy, gdy zależy nam przede wszystkim na dużo niższych kosztach na nie ponoszonych. Co istotne, można ją zamontować w nowych i w zmodernizowanych budynkach. Korzystanie z pompy ciepła to ogromna wygoda, ale i czystość – nie brudzi nic w domu, ale i nie zanieczyszcza środowiska. To również instalacja, która jest trwała, niezawodna i bezobsługowa. Warto jednak wiedzieć, że wbrew pozorom eksploatacja wodnych pomp ciepła opartych na otwartych zbiornikach wodnych jest stosunkowo droga. Warto o niej pomyśleć wtedy, gdy budynek jest duży i ma ogromne zapotrzebowanie na ciepło.
Pompa ciepła powietrzna – czy warto?
Pompa ciepła zasilana powietrzem zewnętrznym wymaga montażu specjalnych kanałów, które doprowadzą powietrze z zewnątrz. Niestety jej praca związana jest z dużych hałasem, więc trzeba dobrze rozplanować jej położenie. Ale to nie jedyne ograniczenie. Zdecydowanie powietrzna pompa ciepła sprawdzi się tylko w pomieszczeniach o małej powierzchni, ale i w domach pasywnych oraz niskoenergetycznych. Choć pompa ciepła powietrzna nie ma takiej efektywności jak pompa gruntowa i wodna, to jednak z uwagi na łatwość montażu oraz fakt, że może ogrzewać w domu i powietrze, i wodę, jest często wybierana. Co więcej, pompa ciepła powietrze-powietrze to również korzyść w lecie, gdyż działa jak klimatyzator.
Pompa ciepła to nowoczesna alternatywa dla ogrzewania olejowego, gazowego i elektrycznego. Jest bezpieczna w stosowaniu, a korzystanie z niej jest w pełni zautomatyzowane. Pompa ciepła nie emituje spalin i w porównaniu z tradycyjnymi metodami grzewczymi jest tania w eksploatacji. Choć rozwiązanie to ma też wady, to na pewno warto o nim pomyśleć, gdy szuka się nowoczesnego, przyjaznego środowisku i bezobsługowego systemu grzewczego.