Upalne dni i czas wakacji zachęcają do wypoczynku nad wodą i kąpieli. Nie każde miejsce i czas są jednak bezpieczne dla wielbicieli pływania. Aby wypoczynek nad wodą nie zamienił się w tragedię grodziscy policjanci apelują o rozwagę i właściwą opiekę nad dziećmi oraz radzą, jak korzystać z kąpielisk.

  • Pamiętajmy, żeby korzystać z kąpielisk strzeżonych i w żadnym wypadku nie kąpać się w miejscach zabronionych. Nieświadome kąpiele, nieznana głębokość i dno zbiornika, nurt wodny często są przyczyną tragedii.
  • Zwracajmy szczególną uwagę na bezpieczeństwo dzieci. Nie pozostawiajmy ich bez opieki. Dzieci powinny korzystać z zabawek wodnych i przebywać nad wodą tylko w obecności dorosłych.
  • Pod żadnym pozorem nie wchodźmy do wody pod wpływem alkoholu. Alkohol zaburza ocenę własnych możliwości pływackich, skłania do brawury, osłabia organizm, a przede wszystkim za bardzo dodaje odwagi, która zazwyczaj kończy się tragedią.
  • Nie wchodźmy do wody zaraz po kąpieli słonecznej. Unikniemy w ten sposób wystąpienia szoku termicznego. Nie skaczmy do wody na "główkę", tym bardziej jeśli nie znamy głębokości wody. Taki skok może doprowadzić do urazów kręgosłupa i kalectwa.
  • Jeśli korzystamy ze sprzętu wodnego,  upewnijmy się, że jest on sprawny, a przebywające na nim dzieci i osoby, które nie umieją pływać są we właściwy sposób zabezpieczone - mają na sobie specjalne kamizelki.

Policjanci apelują o rozwagę. Wielu tragedii można uniknąć, zachowując zdrowy rozsądek i zapewniając odpowiednią opiekę najmłodszym.

 

asp.sztab. Katarzyna Zych