Trwa sezon grzewczy, a wraz z nim wzrasta zagrożenie zatrucia czadem. Grodziscy policjanci apelują o rozważne korzystanie z urządzeń grzewczych i zachowanie podstawowych zasad bezpieczeństwa. Czad - tlenek węgla to „cichy zabójca”, nie widać go, nie czuć, a niewielka jego dawka może doprowadzić do poważnego zatrucia, a nawet do śmierci.

Każdego roku w sezonie jesienno-zimowym dochodzi do zatruć czadem lub wypadków związanych z użytkowaniem urządzeń grzewczych (piecyków gazowych, butli z gazem). Do takiego zagrożenia doszło wczoraj w jednym z domów w Milanówku. Przyczyną złego samopoczucia, a nawet utraty przytomności trójki domowników był nieszczelny piecyk gazowy. Takich niebezpiecznych sytuacji w dużej mierze można uniknąć stosując się do podstawowych zasad.

Aby zapewnić sobie i domownikom bezpieczeństwo należy:

  • systematycznie sprawdzać przewody kominowe i kratki wentylacyjne,
  • systematycznie  czyścić kratki wentylacyjne (usuwać kurz),
  • sprawdzać ciąg powietrza (można samodzielnie: przyłożyć kartkę papieru, jeżeli nic nie zakłóca wentylacji, kartka powinna przywierać do otworu),
  • upewnić się czy w mieszkaniu występuje odpowiedni ciąg i wentylacja zwłaszcza, gdy w mieszkaniu były wymieniane okna,
  • dokonywać sprawdzenia technicznego urządzeń grzewczych,
  • korzystać z urządzeń grzewczych zgodnie z instrukcją i zaleceniami producenta,
  • przy instalacji urządzeń grzewczych korzystać z usług fachowców,
  • często wietrzyć pomieszczenia, które wyposażone są w piecyki gazowe,
  • zainstalować czujnik czadu – małe i tanie urządzenie, które ratuje życie.

Przypominamy również, że zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnetrzynych i Administracji z dnia 16.08.1999 roku  (z póź. zm. ) w sprawie warunków technicznych użytkowania budynków, utrzymanie stanu techicznego budynku na poziomie zapewniającym bezpieczeństwo ludzi i mienia w okresie użytkowania należy do właściciela budynku, zarządcy lub dzierżawcy budynku. Zgodnie z powyższym, w celu właściwego użytkowania budynku należy przeprowadzać kontrole okresowe a także przeglądy robocze, mające na celu określenie stanu przygotowania budynku, urządzeń i instalacji do użytkowania w okresie zimowym.   

Ważne jest również aby użytkownik lokalu informował właściciela budynku o wszelkich uszkodzeniach instalacji, których naprawa należy do jego obowiązków.

asp.sztab. Katarzyna Zych/ na podst. mat. KWP w Krakowie