Pieszy wchodzący na jezdnię, drogę dla rowerów lub torowisko albo przechodzący przez te części drogi jest obowiązany zachować SZCZEGÓLNĄ OSTROŻNOŚĆ…
„Szczególna ostrożność – ostrożność polegająca na zwiększeniu uwagi i dostosowaniu zachowania uczestnika ruchu do warunków i sytuacji zmieniających się na drodze, w stopniu umożliwiającym odpowiednio szybkie reagowanie”.
A więc pieszy, tak jak i kierowca, ma obowiązek obserwować drogę i wchodzić na przejście, gdy ma pewność, że kierujący pojazdem go widzi i na pewno się zatrzyma!
Pieszy znajdujący się na przejściu dla pieszych ma PIERWSZEŃSTWO przed pojazdem.
Pieszy wchodzący na przejście dla pieszych ma PIERWSZEŃSTWO przed pojazdem, Z WYŁĄCZENIEM TRAMWAJU.
Co to jest „ustąpienie pierwszeństwa”?
„USTĄPIENIE PIERWSZEŃSTWA – powstrzymanie się od ruchu, jeżeli ruch mógłby zmusić (…) pieszego – do ZATRZYMANIA SIĘ, ZWOLNIENIA LUB PRZYSPIESZENIA KROKU”.
Pieszy, oprócz praw ma również OBOWIĄZKI. ZABRANIA SIĘ JEMU: wchodzenia bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych oraz zwalniania kroku lub zatrzymywania się, bez uzasadnionej potrzeby, podczas przechodzenia przez jezdnię lub torowisko.
Jeżeli przejście dla pieszych wyznaczone jest na drodze dwujezdniowej, przejście na każdej jezdni uważa się za przejście odrębne. Przepis ten stosuje się odpowiednio do przejścia dla pieszych w miejscu, w którym ruch pojazdów jest rozdzielony wysepką lub za pomocą innych urządzeń na jezdni.
DBAJ O WŁASNE BEZPIECZEŃSTWO!