Komin to element domu, który jest wręcz niezbędny do jego prawidłowego funkcjonowania. Jeśli inwestor decyduje się na kocioł na paliwo stałe, kocioł gazowy czy olejowy, komin jest nieodzowny. Jest to przewód, który zajmuje się odprowadzaniem dymu lub spalin. Muszą być odprowadzone, ponieważ ich nadmierna kumulacja w jednym miejscu mogłaby wpłynąć negatywnie na zdrowie, a nawet życie człowieka. Sprawdź, jak wybrać komin, aby działał poprawnie i by cieszyć się jego trwałością przez lata.
Czy rodzaj ogrzewania ma wpływ na typ komina?
Decydując się na konkretny komin, nie możemy zapomnieć o jego bezpieczeństwie podczas użytkowania. Konkretny komin powinien być wybrany na podstawie kotła, na jaki chcemy się zdecydować. Jest to najrozsądniejsze rozwiązanie całej sytuacji. Dlaczego? Ponieważ nie każdy komin będzie spełniał wymagania wszystkich kotłów. Kominy wybierane do domów jednorodzinnych odpowiadają za odprowadzanie spalin lub dymu. Nic więc dziwnego, że wyposażone są w kanał dymowy bądź spalinowy. Przewody spalinowe dedykowane są tym urządzeniom grzewczym, które generują spaliny podczas spalania. Jeśli zaś chodzi o przewody dymowe, stosowane są tam, gdzie kotły generują dym. Najczęściej są to kominki lub kotły na paliwa stałe.
Komin ceramiczny czy stalowy?
Wiele osób zastanawia się, czy lepszy jest komin stalowy, czy ceramiczny. Komin stalowy charakteryzuje się jednokanałową budową, która przygotowana jest do odprowadzania zanieczyszczeń z kotłów gazowych, olejowych, ale również z kotłów na paliwa stałe czy kominków, w których pali się drewnem. Kominy stalowe mają tę zaletę, że można je montować zarówno wewnątrz domu, jak i na zewnątrz. W zależności od konkretnego przeznaczenia możemy wyróżnić kominy stalowe dwuścienne, jednościenne czy powietrzno-spalinowe.
Ceramiczne kominy https://systemykominowe-rauch.pl/ to doskonała propozycja dla inwestorów, którzy poszukują trwałego, solidnego komina do swojego domu. Ten wybór sprawdzi się tam, gdzie temperatura spalin sięga ok. 600 stopni Celsjusza. Doskonale łączą się z kotłami nowej, jak i starej technologii. W tym wypadku paliwem może być zarówno drewno, jak i węgiel, olej czy biomasa.
Różnica pomiędzy tymi dwoma typami kominów jest znaczna. Jednak warto tutaj podkreślić, że zarówno komin stalowy, jak i ceramiczny to trwałość na lata i odporność na wysokie temperatury.
Regularne czyszczenie komina ma wpływ na jego trwałość!
Niezależnie od typu komina, niezwykle ważne jest jego regularne czyszczenie. Osadzająca się w jego wnętrzu sadza może zmniejszać drożność komina, a także doprowadzić do niebezpiecznego pożaru w jego wnętrzu. Efektem tego jest poważne zadymienie domu oraz ogromne ryzyko zatrucia się domowników czadem. Warto więc stawiać na regularne czyszczenie komina spalinowego i dymowego. W ten sposób z łatwością zapobiegniemy nieoczekiwanym i przykrym w skutkach zdarzeniom. Dbanie o czystość komina ceramicznego nie jest takie trudne. Wystarczy wpuścić kominiarza bądź zaopatrzyć się w specjalne narzędzia i regularnie dbać o porządek w kotłowni.