Jak wygląda praca automatyka?

Praca na stanowisku automatyka to obecnie bardzo poszukiwany zawód na rynku. Dzieje się tak, gdyż firmy dążą do automatyzacji produkcji. Zatem potrzeba specjalistów, którzy pomogą wdrożyć te rozwiązania technologiczne, a następnie będą obsługiwać dany proces produkcyjny i reagować na wszelakie nieprawidłowości. Kim jest zatem automatyk i w jakiej branży znajdzie zatrudnienie?

Kim jest automatyk?

Automatyk to osoba, która posiada wykształcenie i kompetencje do wykonywania takich czynności jak projektowanie, montowanie oraz obsługiwanie maszyn i urządzeń w różnych branżach. W zależności od stopnia wykształcenia istnieją różne terminy określające ten zawód. Przykładowo „technik automatyk” to osoba po skończeniu szkoły średniej bądź branżowej, natomiast „inżynier automatyk” to osoba z wykształceniem wyższym. Firma Inco-System https://inco-system.com/ zatrudnia wysokospecjalizowanych automatyków z dziedziny automatyki przemysłowej.

Automatyk to szerokie spektrum specjalizacji, zatem jest to stanowisko dające szerokie możliwości rozwoju zawodowego. Osoba na tym stanowisku powinna posiadać wiedzę i umiejętności z zakresu elektryki, elektroniki, mechaniki i programowania. Jeśli jednak dana osoba specjalizuje się w danym obszarze, to może być zatrudniona jako elektroautomatyk, inżynier utrzymania ruchu czy też automatyk maszyn przemysłowych. Warto wspomnieć, iż zakres ten można jeszcze bardziej zawęzić, gdy automatyk specjalizuje się w pracy z urządzeniami z określonego przemysłu, np. chemicznego, spożywczego czy jubilerskiego.

W jakich branżach poszukują automatyków?

Automatyk to bardzo ceniony zawód na rynku pracy. Każda firma, która ma powiązania z automatyką bądź robotyką, chętnie zatrudni automatyka praktycznie w każdym przemyśle. W szczególności przedsiębiorstwa produkcyjne i przemysłowe poszukują takich pracowników. Poza tym automatyk znajdzie zatrudnienie w firmach zajmujących się naprawami, konserwacją bądź serwisem maszyn lub urządzeń przemysłowych. Inżynier automatyk może postarać się także o posadę w biurze technologicznym bądź instytucie badawczym, co z pewnością wiążę się z ciekawą i rozwojową pracą. Co więcej, osoby z wieloletnim stażem pracy mogą rozważyć podjęcie własnej działalności dotyczącej świadczenia usług z zakresu automatyki.

Czy zawód automatyka jest przyszłościowy?

Automatyk to z pewnością jeden z najbardziej poszukiwanych specjalistów na obecnym rynku pracy. Ze względu na szeroki zakres automatyzacji i robotyzacji w różnych gałęziach przemysłu, firmy często poszukują automatyków do obsługi maszyn i urządzeń. Co warto podkreślić, zgodnie z założeniami przemysłu 4.0, firmy dążą do zwiększenia cyfryzacji i automatyzacji nie tylko linii produkcyjnych, ale całych zakładów produkcyjnych, więc zapotrzebowanie na wyspecjalizowanych automatyków również będzie rosło. W Polsce już od szkoły średniej istnieje możliwość zdobywania wiedzy w zakresie automatyki czy mechatroniki, więc z pewnością warto rozważyć ten przyszłościowy kierunek kształcenia już od nastoletnich lat.