Czy wiesz, jak chronić krzewy i drzewka owocowe w okresie zimowym?

Krzewy ozdobne i drzewka owocowe powinny zostać odpowiednio zabezpieczone przed ujemnymi temperaturami, aby przetrwały w dobrej kondycji okres zimowy i puściły pąki na wiosnę. Okrywa śnieżna zalegająca na gałęziach może nawet doprowadzić do ich uszkodzenia. Jest wiele sposobów na zapewnienie skutecznej ochrony roślinom ogrodowym typu okrywanie agrowłóknina, tworzenie kopczyka z ziemi, nakładanie juty lub mat słomianych.

Kiedy powinno się zabezpieczyć drzewka owocowe i krzewy?

Z okrywaniem drzewek owocowych i krzewów nie należy zbyt długo zwlekać. Powinny one zostać dobrze zabezpieczone przed mrozami, wiatrem, zwierzętami. Termin okrywania zależy głównie od aktualnych warunków atmosferycznych. Zdarza się, że ujemne temperatury pojawiają się już w listopadzie. Warto zabezpieczyć rośliny ogrodowe, gdy temperatura na zewnątrz spadnie do -5 stopni Celsjusza i zacznie przymarzać gleba.

Bardzo ważne jest to, aby nie okrywać roślin, które znajdują się jeszcze w trybie wegetacji. W przeciwnym razie może on zostać wznowiony. Skutkiem zbyt wczesnego okrywania drzewek i krzewów jest także ich rozhartowanie i przegrzanie. Nieumiejętne zabezpieczenie roślin da efekt odwrotny do zamierzonego, zostaną one osłabione i bardziej podatne na mrozy. Nawet jeśli się je okryje, to mogą zmarznąć i zmarnieć. Dużym zagrożeniem dla drzewek owocowych i krzewów są duże wahania temperatur, ich nagłe spadki. Trzeba także wiedzieć, kiedy ściągnąć osłony z roślin – ma to miejsce najczęściej pod koniec marca/na początku kwietnia.

Co wykorzystać do zabezpieczenia drzew i krzewów?

Rośliny ogrodowe można zabezpieczyć na różne sposoby, świetnie nadaje się do tego między innymi biała agrowłóknina. Jest to materiał uniwersalny, służący do okrywania wszystkich rodzajów drzew liściastych, iglaków i krzewów. Za pomocą agrowłóknina można zabezpieczyć także donice z zimującymi w nich roślinami. Trzeba owinąć nią pnie w przypadku drzewek owocowych i wszystkie części naziemne krzewów, po czym związać całość sznurkiem. W ten sposób agrowłóknina nie będzie podrywana przez podmuchy wiatru.

Do zabezpieczenia roślin w ogrodzie można użyć także opadłe liście pod warunkiem, że są one zdrowe. Wystarczy zrobić z nich kopczyk, który będzie pełnić funkcję ochronną. Dobrym rozwiązaniem będzie także zastosowanie juty do okrywania krzewów i drzewek owocowych. Jest to naturalna tkanina, która dobrze przepuszcza zarówno powietrze, jak i wilgoć. Rośliny będą należycie chronione przed ujemnymi temperaturami i podmuchami mroźnego wiatru.

Jak chronić zimą krzewy owocowe?

Za pomocą mat słomianych także można zabezpieczyć rośliny w ogrodzie. Powietrze swobodnie przepływa przez słomę, a pędy i pnie drzew mają skuteczną ochronę przed niekorzystnymi czynnikami atmosferycznymi. Warto też wykorzystać maty słomiane po zimie – schować je i użyć ponownie w następnym sezonie lub przerobić na kompost w ogrodowym kompostowniku. Jeśli ktoś nie ma czym zabezpieczyć krzewów, to można obsypać ich podstawę ziemią. Zaleca się zrobić kopczyk o wysokości mniej więcej 30 cm i lekko go ubić.

Do okrywania krzewów można użyć także gałązek drzew iglastych, przykładowo świerku. Będą należycie zabezpieczone przed ujemnymi temperaturami i wiatrem oraz przed połamaniem na skutek ciężaru śniegu. Funkcję ochronną może pełnić także kora sosnowa, szczególnie w przypadku roślin niezbyt wysokich.

Podsumowując, do okrywania roślin na zimę takich jak drzewka owocowe i krzewy ozdobne można użyć różnych materiałów:

  • Juta,
  • Opadłe liście,
  • Agrowłoknina,
  • Mata słomiana,
  • Kora sosny,
  • Ziemia,
  • Gałązki iglaków.