Wystawa IPN w Mediatece Grodzisk na rocznicę powstania w getcie warszawskim
W najbliższy piątek, 19 kwietnia, mieszkańcy Grodziska Mazowieckiego będą mieli okazję uczestniczyć w otwarciu wyjątkowej wystawy poświęconej bohaterom powstania w getcie warszawskim. Wydarzenie to zbiega się z 81. rocznicą tego heroicznie dramatycznego zrywu.
  1. Otwarcie wystawy "Prosimy Cię, Boże, o walkę krwawą..." odbędzie się przy Mediatece przy ul. 3 Maja 57.
  2. Ekspozycja jest dziełem Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Warszawie.
  3. Wystawa przenosi nas w czasy walki i nadziei, ukazując heroizm młodych żydowskich bojowników.
  4. Goście będą mogli zwiedzać wystawę do 6 maja 2024 roku.

Wystawa, zatytułowana "Prosimy Cię, Boże, o walkę krwawą...", przenosi zwiedzających w sam środek dramatycznych wydarzeń z wiosny 1943 roku. Jest to opowieść o młodych żydowskich bojownikach, którzy w obliczu niemieckiego ludobójstwa, zdecydowali się na desperacki czyn zbrojnego oporu. Wśród nich był Mordechaj Anielewicz, przywódca Żydowskiej Organizacji Bojowej, który wraz z towarzyszami broni walczył o każdą kamienicę, tworząc tym samym twierdze oporu na Gęsiej, Nalewkach, Zamenhofa i placu Muranowskim.

Historia ukazana na wystawie to nie tylko relacja z walk, ale przede wszystkim hołd dla odwagi, wyborów i ducha niezłomnych mieszkańców walczącej Warszawy. To przypomnienie, że mimo militarnych kalkulacji, które nie dawały żadnych szans na sukces, decyzja o walce była wyrazem pragnienia godności i wolności.

Zapraszamy wszystkich mieszkańców i gości Grodziska Mazowieckiego, aby tego 19 kwietnia o godzinie 10:00 przybyli na otwarcie tej poruszającej wystawy. To okazja, by przypomnieć sobie o wartościach, które kształtują naszą historię i tożsamość.


Opierając się na: Biblioteka Grodzisk