Początek sezonu rozpoczynamy literacko i ambitnie, czyli tak jak lubimy najbardziej!


Zapraszamy na spotkanie z Małgorzatą Rejmer, laureatką Paszportu Polityki w dziedzinie literatury w 2018 roku, pisarką nominowaną w tym roku do nagrody Nike.

Spotkanie odbędzie się 4 września o godzinie 18:00.

Biblioteka Publiczna Gminy Grodzisk Mazowiecki

ul. 3 Maja 57 (II piętro Mediateki)


WSTĘP WOLNY!

Małgorzata Rejmer - pisarka, absolwentka studiów kulturoznawczych w ramach MISH UW. W 2009 wydała powieść "Toksymia", za którą otrzymała nominacje do Nagrody Literackiej Gdynia i Nagrody Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek. W 2013 roku opublikowała zbiór reportaży "Bukareszt. Kurz i krew", za który otrzymała Nagrodę „Newsweeka” im. Teresy Torańskiej, Nagrodę Literacką dla Autorki Gryfia oraz Gwarancję Kultury TVP Kultura. Była także nominowana do Nagrody Literackiej Nike, Paszportu „Polityki” i Nagrody im. Beaty Pawlak. Za swoją trzecią książkę "Błoto słodsze niż miód" otrzymała Paszport „Polityki” oraz Bursztynowego Motyla, została też nominowana do Nagrody Literackiej Nike. Publikowała m.in. w „Dużym Formacie”, „Polityce”, „Gazecie Wyborczej”, „Herito” i kilkunastu innych tytułach prasowych. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz programu Młoda Polska Narodowego Centrum Kultury. Mieszka w Tiranie.

"Błoto słodsze niż miód" to opowieść o kraju udręczonym terrorem Envera Hoxhy, dyktatora, który po zerwaniu sojuszy z Jugosławią, Związkiem Radzieckim i Chinami uwierzył, że Albania może stać się samowystarczalną twierdzą komunizmu. O ludziach z dnia na dzień skazywanych na zesłanie, tylko dlatego że urodzili się w niewłaściwej rodzinie lub szeptem w czterech ścianach próbowali samodzielnie myśleć. O krwawych buntach w obozach pracy, tragicznych ucieczkach z kraju zamienionego w bunkier, o życiorysach ofiarowanych na ołtarzu ideologicznego raju i o tych, którzy je miażdżyli, nie bacząc na konsekwencje.

Układając opowieści swoich bohaterów w chór przejmujących głosów, autorka odsłania fragment najczarniejszego okresu w historii Albanii i zapisuje kolejną kartę w księdze upadku wartości humanistycznych XX wieku.

Źródło:

Wydawnictwo Czarne