Wśród najważniejszych czynności przygotowujących do świąt Bożego Narodzenia zawsze występują zakupy. Coraz więcej osób korzysta z wygodnej formy kupowania w sieci. Aby nie zostać oszukanym, grodziscy policjanci apelują o rozsądek podczas zakupów i dokładne sprawdzanie wszystkich informacji.

Niestety, podobnie jak w zwykłym sklepie, tak i przy zakupach internetowych możemy paść ofiarą złodzieja, czy oszusta, który wykorzysta nasz pośpiech i zabieganie. Ostatnim częstym zagrożeniem jest nieprawdziwa informacja o potrzebie dopłaty niewielkiej sumy pieniędzy do niedawnego zamówienia na jednej z popularnych platform handlowych. Podczas dokonywania wpłaty zmienia się kwota na dużo wyższą, co już nie jest zauważone przez płacącego. W ten sposób, chcąc otrzymać rzeczywiście zamówione rzeczy, możemy sami dodatkowo wysłać duże pieniądze na konto oszusta, podszywającego się pod internetowego sprzedawcę. Dlatego nie wierzmy w podobne informacje i nie dokonujmy dopłat.

Aby zapobiec utracie pieniędzy podczas zakupów w sieci sprawdzajmy sprzedawcę, u którego zamierzamy kupić wybraną rzecz. Zweryfikujmy, czy jest rzetelny. Jeśli podaje swój adres i telefon, możemy w razie wątpliwości bez problemu zadzwonić. Wybierajmy tylko znane, sprawdzone portale internetowe.

Nigdy nie róbmy zakupów korzystając z komputera w kafejce internetowej. Narażamy się w ten sposób na utratę naszych danych. Korzystając ze swojego domowego komputera zachowajmy całość korespondencji dotyczącej planowanej transakcji. Ułatwi to później ewentualne dochodzenie roszczeń, a Policji zatrzymanie oszusta. Jeśli płacimy kartą kredytową, należy sprawdzić, czy połączenie jest bezpieczne. Na dole strony powinien pojawić się symbol zamkniętej kłódki, a na końcu adresu „https”. Dobrze jest zamawiać towar z możliwością płatności przy odbiorze.

Gdy kupujemy na aukcji internetowej, naszą czujność powinien zwrócić  brak informacji o sprzedającym. Wtedy należy zachować szczególną ostrożność. Często otrzymujemy atrakcyjną ofertę e-mailem. Nie korzystajmy wtedy z linku do strony sklepu. Wpiszmy  samodzielnie w okno przeglądarki adres, a unikniemy wtedy wejścia na stronę oszusta podszywającego się pod legalnie działającego sprzedawcę. Jeśli kupujemy sprzęt rtv, telefon komórkowy, czy sprzęt agd, żądajmy dokumentacji. Jej brak może oznaczać, że towar jest kradziony.

Zachowanie tych wszystkich zasad ostrożności pozwala na bezpieczne zakupy w sieci. Jeśli jednak mimo to padniemy ofiarą oszusta internetowego i na przykład nie dostaniemy towaru za który zapłaciliśmy, natychmiast zgłośmy to na Policję. Dowód przestępstwa stanowiła będzie wówczas korespondencja ze sprzedającym.

asp.sztab. Katarzyna Zych