Nasze domy lub mieszkania, w których zgromadzony jest dorobek wielu lat pracy, stanowi łakomy kąsek dla złodzieja. Okazją do kradzieży mogą być otwarte drzwi lub okna podczas chwilowej nieobecności lokatorów, a nawet gdy wszyscy domownicy są w środku, ale zajęci lub śpiący nie słyszą co się dzieje w drugim pokoju lub na parterze domu. Grodziscy policjanci radzą jak do minimum ograniczyć takie zagrożenia.

Jedną z metod pozbawienia właściciela wartościowych przedmiotów są kradzieże i włamania „na śpiocha”. Sprawca działa w nocy, gdy właściciele  śpią w swoich domach. 

Wielu złodziei działa również w środku dnia. Przestępcy często obserwują zachowanie lokatorów, sprawdzają ich zwyczaje. Gdy już wiedzą, że dana osoba po wyjściu nie zamyka drzwi na klucz, wchodzą do środka. Niezauważeni kradną to, co znajduje się najbliżej drzwi wejściowych.

Grodziscy policjanci radzą jak do minimum ograniczyć te zagrożenia:

1. Zawsze zamykaj drzwi domu i mieszkania, nawet gdy jesteś w środku- śpiący lub zajęty pracami domowymi możesz nie zauważyć i nie usłyszeć, że ktoś wszedł do środka. Często też nie reagujesz sądząc, że to ktoś z domowników.

2. Reaguj na odgłosy w pobliżu drzwi wejściowych np. naciskanej klamki- sprawdzaj kto to robi i natychmiast informuj o takich sytuacjach Policję.

3. Dzwoń na Policję jeżeli zobaczysz nieznajomego, próbującego otwierać drzwi u sąsiada, a wiesz, że nie ma go w domu lub zauważysz podejrzanie zachowujące się osoby na klatce schodowej, .

4. Uczulaj na takie zagrożenia swoich sąsiadów, zwłaszcza gdy w mieszkaniu zostają osoby starsze lub dzieci.

5. Poznaj swojego sąsiada. Dobrze znający się i zorganizowani sąsiedzi mogą skutecznie przeciwstawić się włamaniom, czy kradzieżom. Porozmawiaj z Twoim sąsiadem o bezpieczeństwie w Waszym miejscu zamieszkania, ustalcie jak zachować „sąsiedzką czujność”:

6. Zainstaluj dobry system alarmowy (może być połączony z domem sąsiada),zadbaj o dobre oświetlenie posesji (np. z czujnikami ruchu)

Wychodząc lub wyjeżdżając  z domu:

- zamknij wszystkie drzwi i okna, wychodząc nawet na krótko na własną posesję- złodziej nie potrzebuje wiele czasu, aby wejść do Twojego domu;

- pamiętaj o uruchomieniu systemu alarmowego;

 - nie zostawiaj kluczy w "dobrych schowkach" (pod wycieraczką, za doniczką na oknie, za framugą drzwi) - złodziej zazwyczaj zna te miejsca nie gorzej od Ciebie;

- zamknij również okienka piwniczne i innych pomieszczeń gospodarczych, przez które można przedostać się do domu;

- wychodząc wieczorem z domu zaciągnij zasłony lub opuść żaluzje i pozostaw włączone światło - stwórz pozory, że w domu ktoś jest;

- nie pozostawiaj w drzwiach żadnych kartek typu "wyszłam do Krysi", włamywacz bardzo lubi gwarancje, że w domu nikogo nie ma.

Nie ryzykuj niepotrzebnie:

- unikaj przechowywania w domu znacznych kwot pieniędzy i wartościowej biżuterii. Takie "dobre schowki" jak szafa z bielizną, doniczka z kwiatami, książki czy cukiernica są bardzo dobrze znane włamywaczom i penetrowane przez nich w pierwszej kolejności;

- nie opowiadaj o swoim majątku w miejscach, gdzie mogą Cię słyszeć obcy;

- jeżeli wyjeżdżasz na dłużej, przekaż do przechowania cenne dla Ciebie rzeczy osobom godnym zaufania;

- zapisz numery fabryczne wartościowych przedmiotów (magnetowid, komputer, telewizor, kamera, video itp.), oznakuj je w indywidualny, trwały sposób, niewidoczny dla złodzieja; sporządź listę, a jeżeli to możliwe, również dokumentację fotograficzną cennych przedmiotów (biżuteria, antyki, cenne obrazy, stare zegarki itp.) - w przypadku kradzieży zwiększy to znacznie szansę ich odzyskania;

- równoległe z zabezpieczeniem mieszkania w zamki, alarmy, podwójne drzwi itp. nie zapomnij o jego ubezpieczeniu w firmie ubezpieczeniowej, aby w przypadku włamania zrekompensować poniesione straty.
 

asp.sztab. Katarzyna Zych / wykorzystane mat. KSP