115 wykroczeń drogowych ujawnili wczoraj grodziscy policjanci w ramach ogólnopolskiej akcji "Niechronieni Uczestnicy Ruchu Drogowego". W trakcie działań funkcjonariusze zwracali uwagę na zachowanie kierujących wobec pieszych i rowerzystów, a także na zagrożenia powodowane przez samych niechronionych użytkowników dróg. Największą liczbę ukaranych mandatami stanowili kierowcy, którzy przekraczali dozwoloną prędkość jazdy w rejonach przejść dla pieszych. Do ujawniania wykroczeń wykorzystywane były dwa drony oraz monitoring miejski.Podobne działania będą prowadzone jeszcze wielokrotnie.

W ramach wczorajszych działań grodziscy policjanci prowadzili kontrole na wielu odcinkach dróg w całym powiecie. Szczególną uwagę zwracali na bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu drogowego, czyli pieszych i rowerzystów. Do ujawniania niebezpiecznych zachowań w rejonach przejść dla pieszych funkcjonariusze ruchu drogowego wykorzystywali bezzałogowy statek powietrzny. W drugie takie urządzenie wyposażeni byli grodziscy strażnicy miejscy, którzy wspierali nasze działania. Zachowania uczestników ruchu drogowego były także szczegółowo kontrolowane na stanowisku monitoringu miejskiego.

W trakcie działań na drogach całego powiatu grodziscy policjanci ujawnili łącznie 115 wykroczeń związanych z zagrożeniami dla niechronionych uczestników ruchu drogowego.

Największą liczbę stanowiły niebezpieczne zachowania kierowców w rejonach przejść dla pieszych. 69 z nich przekroczyło dopuszczalną prędkość jazdy w tych miejscach, 10 nie ustąpiło pierwszeństwa pieszemu na przejściu, a 9 wyprzedzało inne pojazdy w rejonie przejścia dla pieszych.

Policjanci sprawdzali także, czy sami niechronieni użytkownicy dróg nie powodują niebezpiecznych sytuacji dla siebie i innych. Niestety, w 27 przypadkach okazało się, że rowerzyści i piesi także popełniają błędy na drogach, które mogą być przyczyną groźnych wypadków. 13 rowerzystów przejeżdżało przez przejście dla pieszych, 3 pieszych przechodziło przez jezdnię na czerwonym świetle, a kolejnych trzech w miejscach niedozwolonych, jeden korzystał podczas przechodzenia z telefonu komórkowego. Inne wykroczenia popełniło także kolejnych siedmiu rowerzystów i pieszych.

Osoby, które nie stosowały się do przepisów i powodowały zagrożenia na drogach musiały liczyć się z konsekwencjami prawnymi. Na sprawców wykroczeń nakładane były mandaty karne. Określone w przepisach wysokie grzywny mają na celu przypomnieć o zachowaniu ostrożności na drogach i zapobiegać popełnianiu błędów, które mogą być tragiczne w skutkach. Grodziscy funkcjonariusze podczas każdej służby zwracają uwagę na zachowania wszystkich uczestników ruchu drogowego, a takie ukierunkowane działania będą prowadzić jeszcze wielokrotnie w tym roku.

asp.sztab. Katarzyna Zych