Zdalny model pracy cieszy się coraz większą popularnością. Stawiają na to osoby zarówno z większych miast, jak i małych miejscowości, gdzie rynek pracy jest ograniczony. Poza tym praca zdalna otwiera ścieżkę kariery w zagranicznych firmach. Jakie są jeszcze zalety takiego zatrudnienia i gdzie mieszkańcy Grodziska mogą szukać pracy zdalnej?
Gdzie szukać ofert pracy zdalnej?
Praca zdalna stała się powszechna w okresie pandemii, jednak nie dotyczyła wszystkich branż – niektórych obowiązków zwyczajnie nie da się wykonywać z domu. Mimo to wiele osób zaczęło podchodzić do niej w bardziej elastyczny sposób, a obecnie w branżach, w których jest to możliwe, oferuje się co najmniej model hybrydowy. Jakie zawody są przystosowane do pracy poza biurem? Między innymi te, w których pracę wykonuje się samodzielnie. Dziennikarze, copywriterzy czy pisarze potrzebują jedynie komputera i dostępu do internetu. Podobnie jak korektorzy, redaktorzy czy tłumacze. Bez wątpienia do tego grona należą również programiści i graficy.
Pracy zdalnej można szukać jako freelancerzy na portalach, które wystawiają konkretne zlecenia. Osobom, które wolą jednak stałą formę zatrudnienia, poleca się korzystanie z wyszukiwarek ofert pracy. Dobrym pomysłem jest także szukanie zatrudnienia w pobliskiej większej aglomeracji miejskiej. Można wtedy zdecydować się na dojazd do biura raz w tygodniu lub miesiącu, gdy zajdzie taka potrzeba.
Mieszkańcy Grodziska mogą również sprawdzać oferty pracy IT w Warszawie na No Fluff Jobs. Wiele z tych ogłoszeń oferuje również możliwość pracy zdalnej, a samo zatrudnienie w stolicy otwiera możliwości zatrudnienia w modelu hybrydowym. Portal No Fluff Jobs zbiera ogłoszenia firm nie tylko z Polski, ale i za granicy, dzięki czemu serwis staje się idealnym miejscem do szukania pracy zdalnej.
Praca zdalna w IT – na jakich stanowiskach?
W branży IT praktycznie nie ma zawodu, który nie mógłby być wykonywany zdalnie. Wszystko zależy od dobrej organizacji pracy i odpowiedniego zarządzania zespołami oraz zadaniami. Praca poza miejscem zamieszkania jest ogromnym atutem tej branży i właśnie z tego względu wiele osób decyduje się podjąć karierę w sektorze techniki informatycznej. Portal No Fluff Jobs przeprowadził w 2022 roku badania nad podejściem pracowników IT do pracy zdalnej. Ponad połowa z nich – 56% – jest zdania, że gdy odbierze się im możliwość pracy z domu (lub z dowolnego miejsca na świecie) to zaczną szukać innego zatrudnienia. Ponad 60% specjalistów IT pracuje w pełni zdalnie, a prawie wszyscy (96%) są nieprzychylnie nastawieni na powrót do biur.
Zalety zdalnego i hybrydowego modelu pracy
Do głównych korzyści pracy zdalnej należy zaliczyć jej elastyczność. W końcu nie oznacza to jedynie pracowania z domu, ale tak naprawdę z dowolnego miejsca na świecie z dostępem do internetu. Gdy zajdzie potrzeba nagłego wyjazdu, wystarczy spakować laptop i inne potrzebne narzędzia. Jest to również oszczędność czasu i pieniędzy – nie trzeba dojeżdżać do biura np. komunikacją miejską, stać w korkach i tankować auta. Niektórzy cenią sobie także indywidualne, komfortowe miejsce pracy i ciszę. Praca zdalna sprawdza się także w sezonie jesienno-zimowym, ponieważ zmniejsza się ryzyko złapania wirusów, a także zarażania współpracowników.
Hybrydowy model pracy łączy w sobie zalety pracy stacjonarnej i zdalnej. Gdy zachodzi taka potrzeba, można odwiedzić biuro, zorganizować spotkanie i zadbać przy tym o relacje międzyludzkie. Natomiast wciąż możliwe jest, aby pozostać w domu, szczególnie gdy biuro znajduje się w innym mieście lub gdy pogoda na dworze nie pozwala na szybkie dotarcie do firmy.
Tak naprawdę nie tylko pracownicy odnajdują korzyści z pracy w trybie remote. Dla pracodawców jest to możliwość pozyskania wykwalifikowanych pracowników z całego kraju, a nawet poza jego granicami. Zdecydowanym atutem są również niższe koszty – jeżeli dana firma pracuje w 100% zdalnie, to odchodzą wydatki na wynajem biur, rachunki, dojazd do pracy czy te związane z wyposażeniem i utrzymaniem stanowisk.